S Evou rodačkou z Hradce Králové, jsme se potkaly na prvním Symposiu v Chaosu. Je poměrně čerstvou absolventkou atelieru Veškerého sochařství známého sochaře Prof. Kurta Gebauera z jehož líhně vylétlo již mnoho úžasných tvůrců. Její práce mě zaujaly svou pohádkovostí, hravostí, pečlivostí a ponorem do mythologie, která je naší skrytou historií. Její tvorba by se dala vzdáleně přirovnat k estetice známého amerického režiséra animovaných filmů Tima Burtona, který měl velkou výstavu nedávno v Praze v Domě u Kamenného zvonu.

 

Eva svými slovy: „Tvoření je pro mě návrat do dětsví, radost z objevování nových území, cestou za pramenem živé vody, za splynutím s přírodními ději, za vykopáním archetypů. Vznikají mi pod rukama objekty animistického primitiva, nebo feministky pohádkářky…inspirace je všude, často se prohrabuji atlasy přírody či lidského těla, ještě raději i hledám v živé realitě… Studovala jsem textilní tvorbu. Mám ráda opakující se textilní vzory, a jejich sdělení, výraz a propojení vzorů s osobností nositele. Textilní techniky se mi z užitého umění přestěhovaly do volného vyjádření, a tak jsem přešla do ateliéru Veškerého sochařství Kurta Gebauera, který mi poskytl spoustu dalších podnětů a technik. Absolvovala jsem stáž v Barceloně, kam mě přivedl Genius loci místa odkud vyšel Gaudí, Dalí, kde jsou krásné sbírky jihoamerického umění původních obyvatel…Je mi blízké umění Kiki Smith, Fridy Kahlo, …V současnosti dělám drobné objekty z různých materiálů, věnuji se tisku z výšky a sítotisku, založili jsme s mým mužem studio UPUPAEPOP. Mám ráda staré stroje, v Upupě využíváme např. knihtisku…Nezbytná část mé tvorby využívá promítací krabici známou z mých školních let ­- Meotaru, na kterém propojuju svoje obrázky lepené z nalezených materiálů a naučné obrázky z přírodopisu…v dnešní době digitálních dat si vozím na VJ ing analogový kufr, plný zdánlivých odpadků. Na vernisáži na Chaosu bude také meotarová projekce, kterou si kdokoli vytvoří své obrazové příběhy.“

 

Eva vystavovala na několika skupinových výstavách, založila s mužem studio a my se s ní brzy potkáme ve Stříteži, kde budete moci sami vyzkoušet způsoby kterými pracuje, neváhejte přijít s dětmi. http://www.upupaepop.cz/

 

Na setkání s Vámi se těší Veronika Šrek Bromová a Eva Hronovská.

Galerie KABINET CHAOS Střítež, Střítež 68, Polička, 572 01. Otevřeno v neděli od 13 – 18h a po domluvě, e-mail verbrom@gmail.com, mobil: 602 315 215. Aktuality sledujte na Facebooku, Galerie KABINET Střítež.

 

Celoroční výstavní program Galerie KABINET CHAOS zahrnuje realizaci deseti výstav a přednášek renomovaných či začínajících zajímavých autorů, týdenní umělecko-eko-sociologické sympozium Chaos Start 2014, které je určeno absolventům a studentům vysokých uměleckých škol a jsou v něm obsaženy každodenní odborné přednášky pro účastníky i veřejnost a který dále obsahuje týdenní kreativní dílnu pro děti od 3-15 let. V rámci programu je také realizovám dokumentační bulletin-kalendář, který je pro návštěvníky galerie do rozebrání zdarma. Tento nabitý celoroční program je čátečně hrazen z grantů na kulturu města Poličky a MK ČR. Děkujeme.