„Když už je takové horko, že musíš pokropit zahrádku vlastní krví,” popisuje Eva Jaroňová jednu ze svých kreseb v Galerii Kostka

 

Výběr starších i nových kreseb a tisků představí výjevy plné černého humoru a sarkastických komentářů současné doby. Podobně jako v jedné ze skladeb hudebního tělesa PzH (Píča z hoven) zpívá Eva svým jemným hláskem: „Naučím tě zpívat novou písničku / A pak podrazím stoličku“, vykresluje ve své výtvarné tvorbě hororové scény rukopisem připomínajícím ilustrace v dětských knihách. 

 

Malby a kresby působí jako záznamníky hrozivých snů, jejichž ústřední postavou je velmi často malá dívka, požíraná hady, ptáky či netopýry. Postupem času se k ní přidávají další dívky, objevují se lidé s oběma pohlavími (anebo s žádným), zvířata, rostliny… Jako by byli sežehnuti sluncem, rozpíjejí se všichni tvorové v jeden organismus. Individuální noční můry přerůstají v kolektivní drama: utržené údy a sadomasochistické orgie, přírodní katastrofy a mimozemské invaze vedoucí k zániku (západní) civilizace symbolizované pobořenými kanelovanými sloupy… V jejích posledních dílech jsou to lidé, kteří dobrovolně anebo násilím pokládají život ve prospěch krajiny a rostlin. A právě v tomto momentě se Jaroňová dotýká, byť možná nevědomě, současného pocitu nutnosti splynout s přírodou, v jejím případě velmi drastickými prostředky, které umožňuje výtvarná fabulace. Malby Evy Jaroňové jsou šťavnaté a lákavé na omak, i když trochu úlisné. Jsou jednoduše Too Hot.

 

Výstavu zahájí kurátorka Eva Riebová v pondělí 13. července v 13:00 živým přenosem, který můžete sledovat na FB MeetFactory. 

 

Ve čtvrtek 13. srpna v 18:00 pak proběhne akce Soirée v MeetFactory – večírek výtvarných dramaturgií – kterého se zúčastní i Eva Jaroňová a představí výstavu. 

 

vystavující: Eva Jaroňová 

kurátorka: Eva Riebová 

architektonické řešení: Heinich & Stibitz

produkce: Jan Vítek