Nová výstava v Galerii Vernon uvádí světovou premiéru video trilogie s názvem Čínská demokracie a poslední den na Zemi italského umělce žijícího v New Yorku a držitele prestižního Guggenheimova stipendia. Projekce předchozích dvou dílů byly uvedeny v Los Angeles (2012) a New Yorku (2013).

Výstava představí také Solmiho videomalby (digitální obrazy) a kresby na papíře charakteristické jasnými, sytými barvami. Prostřednictvím těchto provokativních a satirických děl Solmi ztvárňuje dystopické vize naší dnešní společnosti. Staví do nového kontextu obrazy vytržené z prostředí videoher, populární kultury a internetu a vytváří nápaditá umělecká díla, která odvážným způsobem komentují palčivé otázky, jež bývají ve veřejných debatách často opomíjeny. Jeho tvorba je kritikou systému schvalujícího a bez pochyb důvěřujícího vrtkavým základům, na nichž naše kultura a postmoderní společnost stojí. 

Ředitelka Galerie Vernon Monika Burian Jourdan o Solmiho tvorbě říká: „Obdivuji unikátní způsob, jakým kloubí malbu a video animaci. Také si velmi vážím jeho odvahy, s jakou se vyjadřuje k různým tabu současného světa. Mám radost, že můžeme představit takto otevřené a liberální umění i zde v Praze.

V roce 2009 obdržel Solmi Guggenheimovo stipendium John Simon Guggenheim Memorial Fellowship v kategorii Video & Audio.

Vystavoval na několika mezinárodních bienále – shenzhenské bienále animační tvorby v Číně (2013), 54. bienále v Benátkách (2011), Site Santa Fe bienále v Novém Mexiku (2010); dále v mnoha muzeích a institucích pro současné umění: Centre De Pompidou, Palais De Tokyo, Paříž; Drawing Center, New York; Reina Sofia National Museum, CA2M Centro De Arte Dos De Mayo (upcoming), Italský kulturní institut, Madrid; Haus der Kulturen der Welt, Berlín; Herzliya Museum of Contemporary Arts, Izrael; OCT Contemporary Art Terminal, Šanghaj; Australské centrum kinematografie v Melbourne; Victoria Memorial Museum, Kalkata, Indie; Palazzo Delle Esposizioni, Řím, Itálie, Palazzo Delle Belle Arti, Neapol.

Solmiho videa byla promítána na několika filmových a video festivalech po celém světě, například na Festival dokumentárního filmu a videa v Kasselu, Tina B. v Praze, Les Rencontres Internationales v Paříži, Madridu, Berlíně; na Mezinárodním festivalu animace v Londýně, Loop Barcelona a další. Federico Solmi přednášel o své tvorbě a digitální malbě na několika univerzitách a uměleckých školách ve Spojených Státech a Evropě, včetně univerzity Yale v New Haven, School Of Visual Arts v New Yorku, nebo Accademia di Belle Arti Brera a Universita' Cattolica v Miláně.

Vernisáž se koná v pátek 28. listopadu 2014 v 18h za přítomnosti umělce v Galerii Vernon na Janáčkově nábřeží 21, Praha 5.