Zindagi Na Milegi Dobara / Život je jen jeden / 2011

Festival Bollywoodského fimu  // Brno 23.— 24. 10. 2015 Kino Scala 

Pátek  23. října

18:00 –  Breaking Free

Filmař a gay aktivista Sridhar Rangayan se vydal na osobní cestu, aby odhalil porušování lidských práv, s nimiž se musí potýkat LGBTQ komunita v Indii kvůli zastaralému a přísnému paragrafu 377 a homofobním sociálním zvykům patriarchální společnosti. Odvážný dokument Breaking Free, který se natáčel 7 let, ukazuje bolestivé svědectví pronásledovaných nebo zneužívaných gayů a transgenderů a zároveň předkládá rozmanité rozhovory s advokáty a aktivisty napříč Indií. Emočně nabitý děj o indické LGBTQ komunitě balancuje na hraně mezi zoufalstvím a štěstím, utrpením a nadějí.

2015 – 82 min – dokument
jazyk: angličtina, hindština, tamilština, kannadština – titulky: anglické
režie: Sridhar Rangayan

Film byl vybrán z toho nejlepšího z letošního bombajského queer festivalu Kashish.

Trailer k Breaking Free

 

20:30 –  English Vinglish / Angliština Engliština

Shashi je pečující matka v rodině s tradičními hodnotami. Její rodina ji však nedoceňuje a jedním z hlavních důvodů, proč je častým terčem posměchu dcery i manžela, je její neznalost angličtiny. Shashi odlétá do New Yorku pomoci s přípravou svatby své příbuzné a rozhodne se tam navštěvovat lekce angličtiny. Nemůže ani tušit, jak moc jí jazykový kurz změní život …

2012 – 134 min – komedie, drama

režie: Gauri Shinde

hrají: Sridevi, Adil Hussain, Mehdi Nebbou

jazyk: hindština,  titulky: české, anglické

Trailer k English Vinglishs anglickými titulky.

 

Sobota 24. října

17:30 –  Soodhu kavvum / Pohlceni zlem

Únosce z povolání, jeho imaginární přítelkyně a trojice kamarádů, která právě skončila na dlažbě, dostanou zakázku na únos syna významného politika. Zdánlivě jednoduchý úkol ovšem zkomplikuje vychytralost plánované oběti i neortodoxní vyšetřovací metody nelítostného policisty Brammy. To vše v satirické kriminální komedii, která se i bez účasti hereckých hvězd stala velkým diváckým hitem.

2013 – 138 min – komedie

režie: Nalan Kumarasamy

hrají: Vijay Sethupathi, Sanchita Shetty

jazyk: tamilština, titulky: české, anglické

Trailer k Soodhu kavvum
Tamilský Kollywood, stejně jako jiné populární kinematografie drávidské části Indie, v porovnání s hindským Bollywoodem daleko méně podléhá globalizaci a produkuje zejména extravagantní masala snímky, které kombinují tradiční indické vyprávěcí postupy s mimořádně afektovaným herectvím a klipovitým filmovým stylem. Není divu, že vybrané scény z jihoindických filmů se západním divákům jeví jako velice kuriózní a často se virálně šíří po internetu (kde je nepoučení uživatelé obvykle zaměňují s produkcí Bollywoodu).
Problematickým aspektem jihoindických filmů je však jejich značná šablonovitost – postupy, které uspěly, se tvůrci snaží opakovat tak dlouho, dokud se jimi diváci dočista nepřesytí. Není tedy divu, že se mezi mainstreamovými trháky občas prosadí i nějaký na pohled nenápadný, nízkorozpočtový snímek, jehož hlavní devízou je originalita. Mezi takové filmy patří i Soodhu Kavvum.

Režijní i scenáristický debut Nalana Kumarasamyho, který si vystačil s rozpočtem 20 milionů rupií (necelých 7 milionů korun) a skupinkou méně známých herců, se na rozdíl od běžné tamilské produkce nesoustředí na divácké atrakce v podobě dravě sestříhaných hudebních sekvencí a nadrealistických akčních scén, ale na vypointovaný příběh s několika zásadními zvraty. Konvencím a klišé kollywoodských blockbusterů se tvůrci ostatně otevřeně vysmívají: Písňové scény mají podobu krátkých psychedelických výjevů a obvyklý archetyp tamilského akčního hrdiny – takřka nadlidskými schopnostmi nadaný policista – zde má úlohu hlavního antagonisty. Vůbec nejvtipněji si Soodhu Kavvum rýpnul do tendence indických filmařů zařazovat do svých snímků za každou cenu romantické podzápletky, které pak mnohdy nejsou patřičně rozvedeny: Hlavní hrdina je zamilován do ženy, která existuje pouze v jeho bujné představivosti a která v jistý okamžik z příběhu zmizí. Samozřejmě za poněkud bizarních okolností.

Na pohled nenápadný film nakonec zabodoval hlavně u středostavovského publika navštěvujícího multiplexy, vydělal téměř třicetinásobek svého rozpočtu a zařadil se mezi divácky nejúspěšnější tamilské snímky roku. Ani kritika nešetřila chválou, takže není divu, že se v současnosti chystá hned několik remaků v různých indických jazycích. Ten bollywoodský si vzal na starosti hitmaker Rohit Shetty, autor trháků Singham (2011) či Chennai Express (2013), které výrazně těžily právě z poetiky typické pro jihoindické filmy.

Autor: Miroslav Libicher

20:30 –  Zindagi Na Milegi Dobara / Život je jen jeden

Hvězdně obsazený bollywoodský road movie o tom, jak jedna zdánlivě obyčejná dovolená může změnit životy třem mužům. Kabir, Imraan a Arjun jsou staří přátelé. Kdysi si na vysoké škole slíbili, že vyrazí do Španělska. Vztah Imraana a Arjuna však rozbila jedna dívka a na plánovanou cestu nedošlo. Po několika letech se má Kabir ženit. Do svatby zbývá několik měsíců a tři kamarádi mají poslední šanci splnit si dávný sen. Jejich třítýdenní výlet jim přinese notnou dávku adrenalinu a krásné ženy, ale i pochybnosti a poznání.

2011 – 153 min  drama, komedie

režie: Zoya Akhtar

hrají: Hrithik Roshan, Farhan Akhtar, Abhay Deol, Katrina Kaif, Kalki Koechlin

jazyk: hindština, titulky: české, anglické

 

21: 30 Bollywood party

PRAHA / Fórum pro architekturu a média

Husova 18a, 602 00 Brno, Czech Republic

http://prahavbrne.cz/

Bollywood party poprvé v Brně! Můžete se těšit na bollywoodské hitovky, 

Bhangru a další indickou hudbu v podání DJského dua DESI BOYZ. Přijďte s námi protančit noc!

https://www.facebook.com/events/194209714244559/

 

INFO:

Kino Scala – Moravské náměstí 3/127, Brno

Zastávka Moravské náměstí:
Tramvaj číslo 1, 6 – Noční autobus číslo 90, 91, 92, 93

Zastávka Česká
Tramvaj číslo 3, 4, 5, 6, 9, 11 – Autobus číslo 81, 82

Vstupné je 110,- kč
Rezervace vstupenek
Každý všední den od 10 do 17 hodin je možné rezervovat lístky do kina na telefonu 608 330 088. Rezervovat vstupenky lze i přes Skype nebo on-line.

Pokladna
Každý všední den od 10 do 17 hodin je možné kromě online rezervace rezervovat lístky do kina na telefonu 608 33 00 88. Služba funguje i přes Skype. Mimo tyto hodiny lze rezervovat lístky pouze online přes naše webové strán