Vztah obrazu a zvuku může nabývat mnoha rozmanitých podob, a nedržet se tak jednoduché představy o audiovizuálním celku, kterým je film, a tedy pohyblivý obraz doprovázený slovem a/či zvukovou stopou. Zvuky významně aktivizují naši představivost a dávají vznikat abstraktním mentálním obrazům, stejně tak jako umí přivolat vzpomínku a z archivu naší paměti pomyslně vytáhnout konkrétní fotografickou momentku. Vizuální projevy mohou být v některých svých polohách chápány jako kódy, notační záznamy a významové struktury, jež mohou sloužit jako organizační principy zvukového či hudebního projevu. Podobně se ale také mohou obrazy stát unikátní materiální stopou efemérního hudebního prožitku, v němž nachází svou inspiraci.

 

Online program vzniká ve spolupráci platformy Fresh Eye, projektu ArtMap a filmového portálu DAFilms.cz. Poprvé představí knihu Zvuky, kódy, obrazy (ArtMap, 2021) kurátorů Jitky Hlaváčkové a Miloše Vojtěchovského, jež vzniká jako pokračování stejnojmenné výstavy uskutečněné v roce 2019 v GHMP. Divákům zároveň umožní 24 hodin před konáním akce, tj. od neděle 30. 5. od 19.00 hodin do pondělí 31. 5. do 19.00 zdarma sledovat dokumentární snímek The Sound Is Innocent autorky Johany Ožvold na portálu DAFilms.cz.  

 

Večer nabídne dvě krátké přednášky doplněné o moderovanou diskuzi, do níž mohou diváci vstupovat prostřednictvím YouTube chatu. Program bude přenášen živě na YouTube kanálu platformy Fresh Eye a domovské stránce platformy. 

 

Hosté:

Miloš Vojtěchovský, spoluautor knihy Zvuky, kódy, obrazy a teoretik nových médií: Zvuk versus zvuk

Johana Ožvold, režisérka filmu The Sound Is Innocent a kurátorka Národního filmového archivu: Film jako komunikační rozhraní

 

Sledujte FB událost