Nová síň je renomovaná galerie v centru Prahy. Vyniká především svým dokonale rozptýleným denním světlem, střídmostí funkcionalistického prostoru a výhodnou polohou nedaleko Národního divadla.

  

Tradice Nové síně je spjata s výtvarným spolkem Jednota umělců výtvarných, jehož kořeny sahají až do roku 1898. Mezi zakladateli najdeme jména umělců tvořících tzv. generaci Národního divadla jako byli Josef Václav Myslbek, František Ženíšek, Vojtěch Hynais, Václav Brožík, Mikoláš Aleš a další. Jednota umělců výtvarných si nechala počátkem 30. let minulého století vypracovat projekt na částečnou přestavbu hospodářské části kláštěra Sv. Voršily a výstavbu nového objektu v místě původního hospodářského vjezdu do kláštera. Projekt vypracoval žák Jana Kotěry architekt Jaroslav Rössler. Podle tohoto záměru byl vybudován a v roce 1934 otevřen výstavní prostor nazvaný Nová síň. Objekt zahrnoval mimo vlastní galerie i řadu prostor pro spolkovou výtvarnou činnost.

  

Dnes – po pohnuté historii minulého století – je Nová síň územně součástí kláštera a ve vlastnictví Českomoravské provincie Římské unie řádu sv. Voršily. Výstavní činnost galerie zajišťuje soukromý provozovatel. Manažerkou galerie Nová síň je Markéta Poláková.