Martin Grosman - Grostlinná říše

Výstava Grostlinná říše představuje výběr ze série grostlin, které se na sklonku roku 2018 a v průběhu roku 2019 začaly vyskytovat v ateliéru Martina Grosmana. I když se grostliny zatím nepodařilo biologicky klasifikovat a ohledně jejich vzniku panuje stále mnoho otázek, s jistotou již můžeme potvrdit dva vědecké poznatky. Tím prvním je informace, že stavební materiál těchto náhodných vyskytlin se skládá z velmi netradičních sloučenin epoxidové pryskyřice, skla a textilie. Tím druhým je fakt, že každý exemplář z tajuplné grostlinné říše může sloužit jako šperk. Autorský šperk.

 

Martin Grosman je výtvarník z Jablonce nad Nisou, v současné době působící jako výtvarný vedoucí ateliéru Design šperku, bižuterie a módního doplňku na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodu. 

Prostřednictvím formálně i koncepčně srozumitelného výtvarného jazyka se ve své volné tvorbě snaží reflektovat aktuální společenské a enviromentální otázky. Závažnost námětů, které přitahují autorovu pozornost, mu ovšem nebrání používat humor, nadsázku, ironii a mystifikaci. Portfolio výtvarných aktivit Martina Grosmana zahrnuje nejen tvorbu výtvarného šperku, ale také i aktivní zájem o ilustraci, tvorbu objektů, instalací a videí.

V letech 2008 až 2015 vydával alternativní občasník Kazimír. Mimo výtvarné aktivity je i organizátorem hudebních a kulturních akcí, zakladatelem galerijního prostoru G3P a také textařem a zpěvákem kapely Scalp.

Studoval ateliér Design skla a šperku doc. M.A. Ludmily Šikolové na Technické univerzitě v Liberci (2007 – 2011). Poté vystudoval ateliér Design kovu a šperku prof. V. K. Nováka na Západočeské univerzitě v Plzni (2011 – 2014). Během studií se aktivně věnoval buskingu. V letech 2014 až 2017 spolupracoval s designovým studiem Koncern s.r.o. V minulosti pracoval v neziskové organizaci Člověk v tísni o. p. s. a na Technické univerzitě v Liberci na Katedře designu.