Malířka Hana Puchová se narodila v roce 1966 v Ostravě. V letech 1991–1997 studovala v Ateliéru ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Jiřího Šalamouna. V současné době žije a pracuje v Ostravě. (Její malby je aktuálně možné vidět ve vršovické Modern Art Gallery, kde má společně se sochařem Jiřím Středou do 1. března výstavu Figúry a kvety.)

 

Xao vystaví kolorované linoryty autorského komiksu Sonina síla. Příběh Soni vzniká postupně již od roku 2000. V počtu pár kusů ručně kolorovaných výtisků byl dostupný jen velice úzkému okruhu čtenářů. Xao publikuje souborné vydání tří dílů příběhu, doplněné o anglický překlad.

 

Grafický příběh o superhrdince Soňe, která bojuje se skrytými démony, je civilní a magický zároveň. Odehrává se v dobře známých prostředích – na chodbě bytového domu, ve výtahu, na plovárně. Ačkoliv tématicky parafrázuje klasické superhrdinské komiksy (bojové scény, zobrazovací klišé, postavy se superschopnostmi), trochu anarchistický a přitom něžný výtvarný jazyk Hany Puchové propůjčuje žánru lehkou ironii a zároveň lidskost.

 

“Sonina síla vznikla podobně jako Váchalův Krvavý román, s láskou k žánru a určitým odstupem k němu. Obdivuji všechny příběhy se superhrdiny různého typu. Nikdy jsem vůči klasickému komiksu necítila ani stín despektu, i když si uvědomuji, že je zároveň trochu směšný. (…) Jsem a byla jsem spíše náhodný divák, či čtenář. Mám v oblibě všechny superhrdiny, nejsem ale sběratelkou komiksů, nemám o nich valný přehled a zdaleka nemám nakoukány všechny Xmany, Batmany, Xeny a další. Přesto, nebo právě proto, mne bavilo stvořit hrdinku Soňu, která se postaví čelem všem démonům, kteří ji pronasledují, a přesto, že se bojí, neuhýbá a nevzdává se.”