Přednáška ředitele Státního muzea Konstantina a Viktora Melnikova a zástupce ředitele Šuševova státního muzea architektury v Moskvě Pavla Kuzněcova je součástí evropského přednáškového turné Iconic Houses Lecture, které ve svém pátém ročníku navštíví šest evropských destinací.

 

Posluchačům Pavel Kuzněcov představí unikátní Melnikovův dům, navržený architektem Konstantinem Melnikovem pro sebe a svou rodinu. Dům byl postaven v letech 1927–1929 a měl otestovat Melnikovovy koncepce bydlení. Přednáška bude doprovázena fragmenty dokumentu „Konstantin Melnikov“ (1999) Jeta Christiaanse a Marjo Leuperse.

 

Melnikovův dům

Melnikovův dům, navržený architektem Konstantinem Melnikovem (1890–1974) pro sebe a svou rodinu, je ikonou ruské architektonické avantgardy. Experimentální válcová konstrukce byla postavena v letech 1927 až 1929, aby se otestovaly Melnikovovy koncepce masově vyráběného bydlení. Melnikov věřil, že podstata jeho domu leží v rovnováze a rovnocennosti váhy, světla, vzduchu a tepla. Originální dispozice, elegantní prostorové uspořádání a důmyslné inženýrské techniky jsou zkombinovány v jedinečné architektonické podobě, která stále vypadá moderně. Dům si zachovává některé historické prvky 20. století a odráží také tragický život tohoto samostatného architekta v kolektivistické společnosti.

 

Pavel Kuzněcov

Pavel Kuzněcov je vzděláním ekonom a nyní se zabývá sovětskou avantgardní architekturou. Bydlí v konstruktivistickém bytě v domě v Moskvě a pracuje jako náměstek ředitele Šusevova státního muzea architektury. Od roku 2014 dohlíží na sbírky a archivy Melnikovova domu a jeho přerod ze soukromého domu na veřejné muzeum. Jako ředitel Státního muzea Konstantina a Viktora Melnikovových také řídil průzkum před obnovou Melnikovova domu, podporovaný grantem od Keeping it Modern, iniciativy Getty Foundation. Jeho kniha Melnikovovův dům: Ikona avantgardy, rodinný dům, muzeum architektury byla vydána v Berlíně v roce 2017. Když zrovna nebádal, byl prvním Rusem, který úspěšně přeplaval Lamanšský průliv (za 14 hodin, 33 minut, 25 sekundy).

 

O sdružení Iconic Houses

Webová stránka Iconic Houses zjednodušila život všem fanouškům moderní architektury 20. století. Svým praktickým mapovým rozhraním zobrazuje desítky významných moderních domů po celém světě – všechny jsou otevřené návštěvníkům a některé dokonce hostům umožňují nocleh. Je to také seznam pro plánování vaší příští cesty do nějaké země nebo města. Více informací o síti Iconic houses na www.iconichouses.org

 

O přednáškovém turné Iconic Houses

Série přednášek Iconic Houses byla zahájena v roce 2014 v pěti městech v Evropě s cílem zvýšit povědomí o moderních domácích muzeích a jejich častých bojích o přežití. Jako přednášející jsme přivítali ředitele a odborníky na některé z nejznámějších ikonických domů na světě, jako je Fallingwater Franka Lloyda Wrighta, Glass House Philipa Johnsona a Villa E-1027 Eileen Gray. Iniciativu v Evropě převzalo pět domácích muzeí: Sonneveldův dům, Haus Ungers, Villa Stenersen, Villa Tugendhat a Van Schijndel House, následovaná v roce 2018 Villou Müller.

Po pěti úspěšných turné v Evropě zahajuje Iconic Houses své první přednáškový turné Iconic Houses po třech místech v USA a Kanadě v únoru 2020, s přednáškou Pavla Kuzněcova o Melnikovově domě. 

 
Přednáška bude simultánně tlumočena z angličtiny, film bude prezentován v originálním znění.