Výstava Iniciály vznikala jako společný projekt ateliéru Grafický design a vizuální komunikace a ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pod vedením pedagogů Kristiny Fišerové, Renáty Fučíkové a Rostislava Vaňka.

  

Při meziateliérové spolupráci jsme hledali symbiózu volného ilustrátorského projevu s typografií, která plní nejen informativní cíle, ale i estetickou funkci. Studenti vytvořili dvojice a společně si vybrali literární předlohu, u které se zaměřili na úvodní iniciálu – počátek celé knihy nebo kapitoly. Někde výrazné první písmeno navazuje plynule na text, jinde se jedná o ryze experimentální pojetí úkolu. Někteří zvolili jako základ své práce samostatnou ilustraci osobitého charakteru doplněnou decentní typografií, jiní pracovali s přísně konstruovanými geometrickými literami. Studenti ateliéru Grafický design a vizuální komunikace úkol rozšířili o iniciály vytvořené pouze počítačovou techonologií, vznikly tak plakáty, jejichž část můžete vidět na výstavě v Galerii Klementinum.

  

vystavující: Aneta Balínová, Barbora Theodora Černická, Anastasiia Dedulina, Agáta Dokoupilová, Ina Dubava, Dayana Grigoryan, Michaela Kamišová, Barbora Kramná, Vanda Fabienne Kyzlinková, Valeria Ledenava, Vojtěch Liebl, Anna Lukášová, Anna Marie Rebeka Mišterová, Aneta Navrátilová, Klára Pavlovcová, Tereza Piskláková, Michaela Řitičková, Kateřina Svobodová, Filip Šenkeřík, Monika Škodová, Barbora Truhlářová, Dominik Tyl, Jana Valdmanová, Bohumil Vašák, Anežka Velinská, Kristýna Zálabská