Dílo Pedra Henriquese se pohybuje mezi vytvářením obrazu a objektu a často obývá jakýsi dvou a půl dimenzionální prostor, jehož percepce je nedefinované a nejednoznačné povahy. Pedro Henriques studoval malířství na Univerzitě výtvarných umění v Lisabonu a ke své práci využívá postupy a materiály charakteristické pro nejrůznější výtvarná odvětví, od dřeva s potiskem přes akryl řezaný laserem po modifikované ready made objekty vypůjčené ze světa komerce a maloprodeje, pro nějž jsou typické.

Jeho zatím poslední výstava s názvem Půst sestává ze série nedávno dokončených děl, která se týkají rychlosti, jejího chápání a dopadů, jež má na současný život. Podivné objekty, které Henriques skládá z prefabrikovaných předmětů a volumetrických obrazů a textů, se vyznačují formálními a konceptuálními kvalitami, které bez ustání odkazují na lidské tělo. Objekty, které se podobají protézám, tedy pomůckám, jež jsou umělým „nástavcem“ (lidského) těla, se zamýšlejí nad stávajícím chápáním lidského a nad postupnou proměnou lidského ve zdánlivě post-lidské. Tělo se skrze vícečetnou průhlednost rozpadá na fragmenty, které jsou reorganizovány a poskládány v nové objekty zpochybňující současné metody zobrazování a nazírání i, což je ještě důležitější, kognici, materiálnost, virtualitu, umělost a kontext, jímž jsou utvářeny. Výstava aplikuje kognitivní postupy na současný virtuální svět a s jejich pomocí vytváří svět vlastní, scenerii složenou z prapodivných objektů, jejíž lákavá materiálnost nám připomíná stále se rozrůstající nemateriální svět, jenž nás dnes obklopuje. 

Výstava představí také video portugalského umělce a akademika Miguela Soarese, který je hostem výstavy.

Dílo Pedra Henriquese (1985) se pohybuje mezi vytvářením obrazu a objektu a často obývá jakýsi dvou a půl dimenzionální prostor, jehož percepce je nedefinované a nejednoznačné povahy. Pedro Henriques studoval malířství na Univerzitě výtvarných umění v Lisabonu a ke své práci využívá postupy a materiály charakteristické pro nejrůznější výtvarná odvětví, od dřeva s potiskem přes akryl řezaný laserem po modifikované ready made objekty vypůjčené ze světa nikdy nekončící komerce. Mezi jeho výstavy z poslední doby patří mimo jiné 23:59 (Gabinete, Lisabon, 2017), Solid State Drive (Galeria Pedro Alfacinha, Lisabon, 2016), Conversations: recent portuguese art in the Serralves collection (Serralves Museum, Porto, 2016), Under the Clouds (Serralves Museum, Porto, 2015), Novo Banco Revelação 2014  (Serralves Museum, Porto, 2014).

Miguel Soares (1970) žije a pracuje v Lisabonu. Studoval fotografii na Ar.Co (Lisabon) a ve své tvorbě vychází z fotografického obrazu. Studium designu a užitých umění na Akademii výtvarných umění v Lisabonu se v jeho praxi projevuje značným zájmem o skulpturální objekty a instalace. Světlo, zvuk, video a pohyb Soaresovi pomáhají zkoumat interakci pomocí pohybových detektorů. Nejznámější jsou jeho práce v oblasti videa a fotografie, které představují jádro jeho současné praxe a mnohdy se týkají science fiction, budoucnosti lidstva a jeho výtvorů a často vykazují různou úroveň porozumění i latentní politickou a humornou nejednoznačnost. V roce 2008 získal cenu BES Photo. Jeho výstavy se v poslední době konaly například v Kunstraum (Londýn), Culturgest (Lisabon), Museu da Electricidade (Lisabon), Galeria Graça Brandão (Lisabon), Location One (NYC), La Caixa (Barcelona) a Consolidated Works (Seattle). Mimoto Soares přednáší multimediální umění na Universidade do Algarve, Universidade de Coimbra a Universidade de Évora.

Kurátorka a kritička Markéta Stará Condeixa (1985) žije v Praze a v Lisabonu. Je zakladatelkou a kurátorkou neziskového projektu a nezávislého uměleckého prostoru SYNTAX v Lisabonu, který je zasvěcen produkci současného umění a jeho prezentaci. Ve výzkumné práci se v současnosti věnuje tématu technologií a zraku, jímž se zabývala řada výstav, jejichž byla kurátorkou, a otázce, jaký dopad má trh s uměním na současnou uměleckou produkci. Její texty vycházejí v mnoha periodicích včetně časopisů Manifesta, Afterall nebo SZUM. Její články se pravidelně objevují také na stránkách Artfora, Flash Art CZ/SK a v časopisech Contemporanea a A2. 

Místo konání: Prezidentský salonek Veletržního paláce
Kurátorka: Markéta Stará Condeixa

Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Portugalské republiky v Praze ve spolupráci s Portugalským centrem – Instituto Camões v Praze.