Jeanne Moynot within the frame of "L'éveil du Printemps" - International Festival Art of Toulouse, copyright Franck Alix

kurátor: Michal Novotný

Jeanne Moynot (1985, Versailles) představí v galerii FUTURA novou, na místě vytvořenou instalaci. Práce Moynot mezi performancí, divadelním představením a objektem využívá estetiku kulturního odpadu, bižuterií, plastových suvenýrů a rekvizit nízkorozpočtových westernů. Scénografické zjednodušení podobně jako postavy opilých zpěvaček nebo královen laciných večírků však ve své otevřeně přiznané falešnosti odkrývají kulturní stereotypy obecně přijímaného obrazu ženskosti. Současným parodováním a oslavováním vlastností jako je vyzývavost nebo nepřístojnost Moynot jednak představuje nové pojetí feminismu svobodně využívající právě tyto nejčastější stereotypy a zároveň ukazuje, že i společenské role jsou podobně jako estetické formy fragmentované a inkonzistentní a lze je tak využít i proti jejich, na první pohled čitelnému, sdělení.
Sklouzává do prostoru mezi fotografií a environmentem. Tak jako zvětšené detaily mokrých rajčat, které voní silněji než jejich odbarvení ale skuteční bratři, se dotazuje po podstatě povrchu spíše než podstaty. 

Široká, měkká a otevřená jako tvář letní servírky, která říká Tady to máte když před vás postaví talíř s jídlem.

Auta, zbraně, jehly, genitálie. 
 


Výstava potrvá do: 21. 9. 2014

FUTURA
Holečkova 49, Praha 5
150 00

Otevřeno: středa-neděle 11-18
vstup zdarma