V rámci dlouhodobého cyklu bude tentokrát představen nový přírůstek do sbírky architektonických modelů ZČG, který zároveň tvoří významný exponát na výstavě LESK, BARVY A ILUZE / ARCHITEKTURA PLZNĚ V ŠEDESÁTÝCH LETECH. O díle přímo v expozici pohovoří kurátor sbírky architektury ZČG a zároveň autor výstavy PETR DOMANICKÝ.

Rybářská bašta byla nejznámějším z kolekce atypických restauračních pavilonů, které vznikly v letech 1966–1969 u příležitosti výstav Ex Plzeň v areálů plzeňského výstaviště. Objekty, promyšleně a efektně mísící prvky lidové architektury s ohlasy tzv. bruselského stylu, navrhl architekt Klement Štícha (1933–2013). Pavilon zanikl jako jeden z prvních již před rokem 1989, ostatní byly většinou demolovány v roce 2002, o tři roky později bylo plzeňské výstaviště definitivně zlikvidováno.

Západočeská galerie v Plzni nechala u příležitosti výstavy “Lesk, barvy a iluze / Architektura Plzně v šedesátých letech” zhotovit model, který v měřítku 1:50 rekonstruuje původní podobu stavby i jejího blízkého okolí. Po skončení výstavy se stane součástí sbírky architektury, kterou ZČG buduje od roku 2009.