Začíná čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava – a bude on-line. Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře snímek Nová Šichta Jindřicha Andrše, diváci se mohou těšit také na první ukázky z dokumentu o Milanu Kunderovi a retrospektivu k osmdesátinám Karla Vachka.

 

„I přesto, že jsme letos on-line, uděláme vše pro to, abychom divákům vytvořili a zprostředkovali jedinečnou atmosféru Ji.hlavy. Diváci budou moci debatovat s tvůrci filmů a zapojovat se i do diskusí v rámci Inspiračního fóra,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Abychom do online prostředí přenesli festivalový život a energii, budeme každý den streamovat z ji.hlavského Majáku. Od rána do noci poběží informace, co se aktuálně děje: budeme upozorňovat na zajímavé filmy a diskuse, zvát filmaře, aby mluvili o své práci. Budeme se snažit do dnešních dnů těžce zasažených pandemií vnést jiná než koronavirová témata a pozitivní energii plynoucí ze vzájemné inspirace,“ pokračuje Hovorka. 

 

Živé vysílání zahrne také Inspirační fórum i Ji.hlavu dětem. V rámci streamů proběhnou také masterclasses: svůj tvůrčí přístup přiblíží rakouský dokumentarista Hubert Sauper, jehož snímek Epicentro bude letos na Ji.hlavě také k vidění. O svém práci promluví i Roberto Minervini, jehož snímek Zastavit bušící srdce byl v premiéře uveden v oficiálním výběru letošního festivalu v Cannes.

 

„Filmové prostředí se ocitlo v bezprecedentní situaci. Většina festivalů byla zrušena nebo proběhla ve velmi osekané verzi, letošní ročník MFDF v Jihlavě se musel celý překlopit do on-line prostředí. Současná situace si vyžaduje spoustu změn a odlišný přístup. Obecně bude velmi záležet, a to se netýká jen festivalů, zda dokážeme všichni společně udržet český filmový průmysl při životě. A nejen naživu, ale také konkurenceschopný do dalších let,“ říká ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

 

Zaregistrujte se na https://www.ji-hlava.cz/akreditace a podpořte festival minimální částkou 350 Kč (která odpovídá ceně akreditace v první fázi předprodeje). Trvání festivalu bylo vzhledem k okolnostem výjimečně prodlouženo o týden od 27. 10. do 8. 11. 2020, abyste měli dostatek času shlédnout veškerý program z festivalové nabídky, který vás zajímá.