Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy ostravského umělce Jiřího Kuděly V rámci. Na vernisáž je možno zdarma z centra Ostravy dojet autobusem, který bude v 17:45 přistaven u GAFU (Galerie Fakulty umění Ostravské univerzity, Českobratrská 16) po vernisáži výstavy Sample, která bude v GAFU zahájena v 17:00. Autobus je zajištěn také pro odvoz návštěvníků vernisáže po ukončení akce z Dolu Michal zpět do centra.

 

Kuděla je malíř patřící již mezi střední generaci. Neohledává hranice tohoto klasického média, ale naplňuje jeho limity osobitým pojetím. Maluje figury, portréty, interiéry i abstraktní formy. Je uhranut bohatstvím tvarů, jejich strukturou a barvou. Svou fascinaci beze zbytku ve svých obrazech uplatňuje a rozvíjí. Jeho postavy nebo portréty nejsou popisným realismem, ale jsou malovány se zřejmým požitkem – divoké tvary, bohaté textury, dynamické proměny, neobvyklé povrchy, náhlé metamorfózy, ale i tajemství a napětí. Kudělovo malířské dílo můžeme také vnímat jako osobité theatrum mundi a především jako kritickou reflexi vypjatého individualismu, maniakálního egoismu a odvrácené tváře soudobé civilizace.

  

Jiří Kuděla (*1976) v letech 1995–2002 studoval u prof. Jiřího Načeradského na FaVU VUT v Brně, v roce 2000 si svá studia rozšířil ve Španělsku na Facultad de Bellas Artes, Castilla la Mancha, Cuenca. Studia dovršil v roce 2017 doktorátem na ASP Wroclaw v Polsku (prof. Pawel Jarodzki). V současné době působí na Katedře malby (Ateliér malby II) Fakulty umění Ostravské univerzity. Autor žije a tvoří v Ostravě.

  

kurátor: Tomáš Koudela