Čím méně k tomu řekneme, tím asi lépe. Už jen proto, že tohle nemá být spoiler. Je ale téměř jisté, že když už se Surůvka rozhodl přilít olej do ohně tím, že se vysloví k současnému geopolitickému napětí ve světě a jako rukojmí si k tomu vezme čas Vánoc, neskončí to zřejmě jinak, než jako skandál. A to tím spíše, že jeho jízlivé poselství – ať už je jakékoli – lze číst a vykládat z různých úhlů názorového spektra. Surůvka v každém případě znovu potvrzuje, že je obdařen schopností s nadsázkou pojmenovávat problémy, tnout do živého a v případě potřeby obnažovat potlačované sedimenty lidské povahy. To, co aktuálně v Galerii Lauby společnosti podává, ale není žádné homeopatikum. Tohle je koňská dávka. Jinými slovy, chcete-li mít klidné Vánoce a Nový rok, vyhněte se černé skříňce v podloubí ostravského muzea obloukem. Pour féliciter 2016.

Jiří Surůvka (* 1961) patří k jedné z nejvýraznějších postav domácí scény. Jeho tvorbu od počátku prostupuje snaha angažovat se a poukazovat na skutečnosti, které jsou v rozporu s konvencemi či obecně přijímanou morálkou. Známý je především coby performer, neméně důležitý segment jeho tvorby ale představují i obrazy, digitální tisky, videa či instalace, vyznačující se mixem názorové vyhraněnosti, pokleslosti, humoru, ironie či blasfemie. Památná jsou jeho kabaretní vystoupení, parazitující na úpadkových formátech zábavy, o to nevybíravěji a s větší intenzitou ale vyslovující nepříjemné pravdy. Jako nepatetická reinkarnace dadaistického šamana Surůvka trpí disonancemi světa a jeho umění si osobuje i očistnou, katarzní roli. Vlastně především v souvislosti s ním tak mohl slovenský kurátor Vladimír Beskid hovořit o ostravských umělcích jako o malých aktivních virech, otravných, leč sloužících jako důležitá protilátka nemocné společnosti.

Surůvka se také výrazně angažuje na chodu lokální výtvarné scény. Kromě pedagogické činnosti (vedoucí ateliéru Nových médií na Fakultě umění OU), je organizátorem festivalu performance Malamut a jedním z kurátorů ostravské Galerie Jáma 10. Surůvka je člen skupiny František Lozinski o.p.s. a aktuální laureát ceny Umělec má cenu, která je udělovaná autorům, jejichž příklad významně rezonuje u mladé a nastupující generace tvůrců.

 

Výstavní program Galerie Lauby podporují: Ministerstvo kultury České republiky, Statutární město Ostrava, Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě a Ostravské muzeum