Společná výstava Josefíny Jonášové a Štěpána Jilka představuje práce z posledních let kdy se pro oba tvůrce stává tématem i materiálem dřevo, letokruhy a v nich zaznamenaný čas. Autoři zkoumají každý svým specifickým výtvarným vyjádřením tento fenomén, zastavenou pamět v původně živém materiálu dřeva. U obou je znatelný nadhled i humor i jemný aktivismus. Připomínají nám, kdo jsme.

 

Po vernisáži, kdy oba autory osobně poznáte, spolu spálíte i nějaké to dřevo. Štěpán v Galerii Kabinet Chaos již vystavoval a patří k okruhu přátel, Josefina v galerii vystavuje poprvé a známe se z dávných let mého působení na AVU. 

 

Josefína Jonášová (*1986), je absolventkou sochařského ateliéru Jaroslava Róny na pražské AVU. Věnuje se především sochám, ráda ale i něco namaluje či skicne, a to jak ve své ateliérové stáji, tak i ve veřejném prostoru. Pro její tvorbu je typické prolínání přístupů, významů, zrcadlení závažnosti v nezávažnosti, mísení kategorií existence. Snová, odlehčená a přitom těžkotonážní vizualita je tak projekčním plátnem pro závažná společenská a existenciální témata, či naprosto naopak; závažná témata se rozplývají pod nánosem vrstev hlíny či barev a s lehkostí se vám nepozorovaně vrývají do podvědomí, aby se posléze v nečekaný moment vynořila a nedala vám bdít. Záleží na tom, jakou hru s vámi Josefína zrovna hraje. Tak či onak, nudit se rozhodně nebudete!

 

Štěpán Jílek (*1980), se narodil v Poličce a vyrůstal ve společnosti mnoha sourozenců na samotě Babka. Navštěvoval Výtvarný obor na Základní umělecké Škole Bohuslava Martinů. Díky staršímu bratrovi začal v mládí cestovat. Vystudoval fakultu Strojního inženýství a Fakultu výtvarných umění v Brně, obory zaměřené na design. V roce 2004 si koupil svůj první fotoaparát Minolta XG9. Strávil semestr na Winchester School of Art v Anglii v sochařském ateliéru. Podnikl nespočet cest, od Jeruzaléma, kam dojel stopem, až po Kongo, kde působil jako dobrovolník v sirotčinci. Pracovně nasbíral zkušenosti na projektech pro Story Design, kde si zkusil pracovat pro velké značky (O2, Škoda Auto..) a v ateliéru Federica Díaze. Navrhl lavičky pro Moravskou galerii, uspěl v opencallu Trafo Gallery, dostal cenu Dobrý Design, byl ve finále soutěže na sochu TGM v Turnově, navrhl a realizoval oltář do kostela Povýšení Sv. Kříže v Litomyšli a strávil uměleckou rezidenci na Azorských ostrovech. Momentálně je jako umělec na volné noze rozprostřen mezi Poličkou a Prahou.

 

Letos zatím bez grantů, zkoušíme jinak, budeme rádi za drobné dobrovolné příspěvky na pohoštění a realizaci programu.