V rámci doprovodného programu k výstavě Loise Hechenblaiknera, která se věnuje mapování vlivu turismu na rakouské Alpy, jsme pro vás připravili pásmo krátkých filmů zkoumající fenomén masového turismu z nejrůznějších úhlů pohledu. Od přeplněné Barcelony a naštvaných obyvatel Benátek, přes obskurní výletní lodě či vyprázdněná letoviska v porevolučním Tunisku až po umělé kopce v Lotyšsku.

 

Crowded out: The Story of Over Tourism (Beth Walker, 2018, UK, 23 min). Dokumentární snímek, který na ploše pouhých dvaceti minut přehledně a srozumitelně popisuje všechny zásadní aspekty overturismu. 

 

Viva Paradis (Isabelle Tollenaere, 2011, Belgie, 18 min). Vizuálně podmanivý snímek zachycuje Tunisko uprostřed transformace. Od opuštěného luxusního hotelu a ruin Kartága až po stopy nedávné revoluce. Všechno se zdá být nehybné. Viva Paradis zobrazuje napětí mezi revolucí a turismem, změnami a konzervatismem a ruinami dávné i nedávné historie.

 

All Inclusive (Corina Schwingruber Ilić, 2018, Švýcarsko, 10 min). Cvičení na sluneční terase, organizovaný tanec v jídelně, focení s kapitánem nebo soutěž krásy pro všechny věkové kategorie: nepřetržitá zábava na lodi je zaručena. Vizuální esej All Inclusive nabízí exkluzivní náhled do útrob a programu jedné typické výletní lodě. 

 

Snow Crazy (Laila Pakalniņa, 2008, Lotyšsko, 34 min). Snímek renomované režisérky Laily Pakalniny s podvratným humorem zachycuje nezastavitelnou touhu lotyšských obyvatel po lyžování. Co na tom, že z geografického hlediska v Lotyšsku žádné hory nejsou.