Komentovaná prohlídka výstav Petra Duba a Tomáše Moravce:

KDY: úterý 24. 10. v 17.00 hodin
KDE: 1. podlaží budovy 14, 14|15 Baťův Institut

Petr Dub: YTILAERBOX
——————————-
Instalace s názvem YTILAERBOX spojuje v zásadě dva prvky. Zájem o možnosti interpretace abstraktní malby – autor se jejím prostřednictvím ptá, v jaké fázi se z abstraktního shluku hmoty stává konkrétní informace a současně testuje fyzický pohyb diváka před obrazem/uměleckým objektem.

Situace sestává ze souboru prostorových objektů, které samy o sobě můžeme vnímat jako variabilní geometrické cvičení, zatímco jejich skladba v zrcadlovém systému odkazuje k principu práce s Rorschachovým psychologickým testem.

Tomáš Moravec: Poznámky o vzducholodích
———————————————————–
Pro svou současnou zlínskou výstavu si Tomáš Moravec vybral jedno ze svých témat – vzducholodě. Ta se symbolicky promítá i v jeho práci Streamline (2017), kde sledujeme souboj aktéra s větrem, který unáší odvinující se stříbrný pruh do vzdálenosti 245 metrů, což je délka Hindenburgu. Stříbřitá pokroucená hmota, která se opětovně vynořuje a zaniká v díle Greenscreen (2017), pro změnu připomíná staré snímky havarovaných vzducholodí. V práci This Side Up (2017) pozorujeme prostředí pražských Holešovic z heliového balonu, aniž bychom se fyzicky nacházeli na místě samém.