Umělecké uskupení third // space ve spolupráci s Krajinou přílivu zve k asistovanému snění o době před tisíci lety. Specifikum druhého pražského uvedení výstavy ponti // mosty je spojení pravěkých modliteb s duchovním prostorem Synagogy na Palmovce.

 

Výstava projekcí, fotografií, grafik a zvuků vezme diváky na výlet do jiného času a světa. Ocitnou se v dávné minulosti na severu Itálie v údolí Valcamonica, které je dnes pokryté pravěkými kresbami. Díky spolupráci spoluautorky výstavy Anety Fodorové s italským umělcem Robertem Retturou, zazní na výstavě básně ve třech jazycích: česky, italsky a dialektem Biennese.

 

Výstavou diváky provede šaman z dávnověku, kterému propůjčil tělo herec Jiří Kniha. K tomu autor výstavy Lukáš Prokůpek dodává: „Úsek historie, do kterého je výstava zasazena, je sám o sobě tak mlhavý, že nám to nedalo, a rozhodli jsme pro vlastní, na odbornících nezávislou interpretaci toho, čím symboly jsou a co znamenají. Použili jsme pro to odvěký nástroj pro cestování časem, představivost a hravost. Chceme tím zároveň návštěvníky pobídnout k vlastním představám o obrazech. Plný a bohatý svět šamana je zjevně zcela fiktivní a má pobídnout diváka, aby se také sám ponořil do světa, jež tyto obrazy vyvolají. Jinými slovy předkládáme mu tak naprosto zjevnou ale košatou lež, že by bylo s podivem, kdyby někomu z diváků nepřišla myšlenka, jaký asi skutečný příběh se za obrazy skrývá.”

 

Performance Jiřího Knihy proběhnou 3. a 7. 4. od 19:00; rezervace možné prostřednictvím GoOut.