Archiv Marie Hladíkové_2019

Po kratké měsíční přestávce během ještě chladného března se opět otevřou alternativní prostory Galerie Kabinet Chaos – Chaosbox, v prostoru v podstatě klasického čistého výstavního formátu „white cube“ – „bílá kostka“, o velikosti 5,5 x 9 m, kde se seznámíte s tvorbou intermediální sochařky mladší střední generace MgA. Marie Hladíkové, /*1978, Praha/. Marie ukončila v roce 2004 studia na prestižní Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v Ateliéru veškerého sochařství pod vedením legendárního prof. Kurta Gebauera (jehož tvorbu jste u nás mohli vidět před čtyřmi lety). Chtěla bych Kurta připomenout pár slovy: „Dílo prof. Kurta Gebauera patří k nejlepšímu a nejzábavnějšímu, co lze v českých vodách vydolovat. Bytosný sochař a milý člověk, z kterého srší pozitivní energie. Kurt pracuje s umělými i přírodními materiály v decentních či monumentáních formách, jeho dílům nechybí lehkost ducha a vtip.“ V. Š. B. 2015

 

Marie svými slovy: „V posledních zhruba deseti letech jsem přešla od objektové tvorby k site-specific instalacím, které stále zjednodušuji, co se formy, materiálu i nákladů týče. Abych se vyhla vytváření objektů, které po výstavě budou zabalené do bublinkové fólie zabírat místo a chytat prach ve skladišti, recykluji materiál a vozím jej od výstavy k výstavě sbalený v krabici a pár igelitkách. Vybalím, rozmotám, pospojuji, navěsím, zmuchlám, doplním o větve nebo další na místě dostupný materiál a po výstavě opět rozeberu a sbalím, než bude mít šanci si zahrát jinde. Ráda pracuji s iluzotvorností světla a tmy, se zvuky i vůněmi, s možností přetvářet atmosféru místa a znejisťovat diváka, na co se to vlastně dívá a kde se to vlastně ocitá. Vedle volné vizuální tvorby se podílím na produkci porcelánových světýlek s designérským studiem Hidden Factory a mám značku kosmetiky pro příšery Fenomena.“

 

Tvorba Marie Hladíkové je nám sympatická svou variabilitou, tendencí pracovat s málem, recyklovat, vytvářet magické a tajuplné, imaginativní světy z nezvyklých materiálů, je výraznou, charismatickou, inspirativní a respektovanou postavou v rámci své generace, zachovává si svůj osobitý styl a výraz. Kromě toho se zabývá počítačovou animací a pravidelně spolupracuje s několika zajímavými módními návrhářkami své generace: s LazyEye a Hanele Poislovou jako modelka. Je součástí volného performančně divadelního uskupení hobbistických modelek Kolouchův sen. V roce 2003 byla na stáži na Athens School of Fine Arts. Marie Hladíková je také zkušenou pedagožkou na střední škole, ráda s batohem cestuje do zapomenutých končin.

 

Samostatné výstavy, výběr: 2012 Mlha za mnou (Alfréd ve dvoře, Praha), Za vodopádem hledej antidrahokam a v lese čekej na sedmizlatou saň (Galerie 35 m2, Praha), 2013 Až zhasneš tmu, potkáš sedmizlatou saň (Entrance, Praha), 2015 Bezbarvá květina (Berlínskej model, Praha), 2016 Hnus střídá příšeru (galerie Hraničář, Ústí nad Labem), 2017 Chlupama naruby (galerie Optika Zlín), 2018 Antikardia (G9, České Budějovice), Bludná hvězda (art space NOV, Pardubice). Skupinové výstavy, výběr: 2014 Až Slunce překročí tvůj stín – multimediální instalace (galerie Prádelna, Praha), Motýlí třesk– multimediální instalace (galerie TIC, Brno), 2015 Incontro (galerie U Kunštátů), 2016 Letokruhy chaosu –multimediální instalace (OGV, Jihlava), 2017 s Dušanem Tománkem DŮM (evangelický sbor ve Zlíně)

 

Na setkání s Vámi za Spolek Planeta Chaos z.s. se těší M.A. Veronika Šrek Bromová a umělkyně MgA. Marie Hladíková. Za podporu celoročního výstavního a kulturního programu děkujeme MKČR a městu Polička /Doufáme/.

 

Otevřeno po domluvě, a pravidelně v den vernisáží a v neděli mezi 13 -18h.