Srdečně vás zveme na zahájení nové výstavní sezóny ústecké Billboart Gallery. První výstava z cyklu Manipulace obrazem a slovem představí dílo umělce Martina Netočného – Ženy v burkách a Američané v poušti. 

 

Martin Netočný upozorňuje na nepřesnou prezentaci významných událostí ve světě i v českém prostředí skrze reprodukované obrazy. Se zpodobňováním reality jsme se setkali již ve školních lavicích v učebnicích dějepisu. O dané problematice jsme tehdy nevěděli mnoho, a proto bylo velmi snadné uvěřit zobrazením, které nám předkládaly určitou představu o minulosti. Plátna na billboardech zachycují konfrontaci dvou zvětšených fotografií s názvy „Ženy v burkách“‎ a „Američané v poušti“‎, které jsou rozděleny mřížkou tiskového bodu. Při pohledu zblízka dojde k rozrastrování jejich podstaty na shluk prvků odhalujících konstruovanost snímků.

 

Manipulace obrazem a slovem

Ústecká Billboart Gallery zahajuje nový cyklus výstav pobízející k zamyšlení se nad vnímáním vizuálních i psaných informací kolem nás. Je ještě možné najít v současném chaotickém světě obrazů, vjemů a informací srozumitelnou cestu? Kde se nachází pravda a kam už sahá lež? Cyklus výstav potrvá od února do srpna 2020 a bude zahrnovat celkem 5 různých projektů umělců a umělkyň.

 

Billboart Gallery je výstavní platforma, která se nachází poblíž Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Na ploše dvou reklamních billboardů mohou umělci a umělkyně oslovovat širokou veřejnost krajského města. Kurátorkami projektu jsou studentky druhého ročníku oboru Kurátorská studia na FUD UJEP: Michaela Buštová, Josefína Pleslová a Andrea Vaňourková.

 

Grafické zpracování: Saša Šliková