Martin Pavlík patří ke stálicím ostravské umělecké scény, i když na čas jakoby zmizel ze všeobecného povědomí. V takových chvílích se ukrývá ve svém ateliéru, který může připomínat jeskyni poněkud vyšinutého poustevníka, kde pracuje na svých svérázných uměleckých dílech.

 

Na výstavě v Galerii Provoz s názvem Thango v báni představí site-specific instalaci složenou z objektů, maleb a koláží, která vypráví příběh o fiktivním důlním neštěstí. Figurují v něm lední medvědi, elitní komando báňských záchranářů a další (ne)předvídatelné osoby a obsazení. Výstava je mystifikujícím pojednáním o lásce, komplikovaném sledu událostí a podivné lidské povaze.

 

Pavlíkovy instalace obvykle vynikají bohatou obrazností se specificky divokou vizualitou na pomezí ready-made a trash artu, nechybí ale také formálně vydařená gestická malba a hurónský, podvratný humor. Pavlíkovy výstavy jsou performativní a živé, výstava jako celek je zároveň akcí. Je vyjádřením nespoutaného ducha trýzněného nezkrotnou tvořivostí. Divák se tak ocitá ve scénických prostředích, jejichž zběsilou estetiku není lehké zpracovat. To je však největší devízou Pavlíkovy tvorby: naprosto svobodný a na dobový diskurz nehledící autorský projev, uhrančivý svou autenticitou i nekonečnou imaginací.

 

A možné přijde i Těleso zázraků.

 

Kurátor: Hynek Chmelař

 

___

Galerii Provoz grantově podpořili Statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR.