Prostor parkánu Severočeské galerie ovládly v letošní letní výstavní sezóně bronzové sochy v životní velikosti jedné z předních osobností soudobé české výtvarné scény, sochaře Michala Gabriela.

 

V Litoměřicích se autor představuje postavami hráčů či lovců-průvodců, kterým dělají společnost reprezentanti zvířecí říše. Kočkovité šelmy, žraloci a ptáci současně zastupují živel země, vody a vzduchu. Skupinu doplňují Žena se psem, která průhledem mezi zelení komunikuje s Mauglím, chlapcem džungle. Prezentované postavy a jejich společníci jsou ve své podstatě našimi průvodci do běžně nedostupných oblastí podvědomí, snů nebo archetypů a mohou nám tak zpřístupnit skrytá zákoutí lidského bytí. K výpravám do tajemna odkazuje i název výstavy Mise Mauglí.

 

Michal Gabriel (*1960), člen legendární skupiny Tvrdohlaví, vystudoval v letech 1980–1987 sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze, na výtvarné scéně se pohybuje již od počátku 80. let. V současnosti se věnuje především volné tvorbě, dlouhodobě také pedagogicky působí na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde vede Ateliér sochařství. Jako jeden z mála našich soudobých sochařů Michal Gabriel tvoří exteriérové sochy a instalace, jeho figury i zástupce fauny můžeme potkat na mnoha místech nejen Čech, ale i Evropy, ať už se jedná o městská náměstí či ulice, nebo o přírodní scenérie.