Performance na vernisáži podpoří Květinářství u skřítka (kvetinarstviuskritka.webnode.cz)

Mira Gáberová je absolventkou Ateliéru volné tvorby Daniela Fischera na VŠVU v Bratislavě. Je laureátkou Ceny Oskara Čepana za rok 2012. V letech 2010-11 vedla výstavní prostor Chladnička ve svém bytě, od roku 2014 pokračuje s tímto projektem v Praze. Mira Gáberová se intermediálně pohybuje mezi videoartem, performancí, instalací, fotografií a kresbou. Její tvorba je vědomě či nevědomě naložena na transformaci osobních zážitků do výtvarné formy. V poslední době se intenzivně zabývá participací v umění. Mira Gáberová v Altánu Klamovka představí kolekci kreseb, videa a performance v průběhu vernisáže. Inspiraci nachází v každodenních situacích a ústředním tématem je její vztah k matce, která ji odešla před rokem. Kresby reflektují otisk nebo zrcadlení se matky v dceři. Mira Gáberová vytváří geometricko-organické kompozice květin, které jí věnuje. 

Lenka Sýkorová

Co tě na Altánu Klamovka a jeho prostředí nejvíce inspirovalo? 

Altán ma inšpiroval ako veľmi intímny malý priestor, akoby pre jedného človeka a preto sa mi úplne hodí na pripravovanú performance. Altán pôsobí na mňa ako priestor pre osobnú meditáciu. 

Médium kresby a Tvá tvorba? 

Kresba je pre mňa esenciálna a dôležitá v procese celej tvorby. Kresba je prvotný záznam myšlienky ako aj finálny obraz. Je to médium alebo vyjadrenie, ktoré ma najviac bavi.