MŮŽU?

Vernisáž: úterý 25. 4. 2017 od 18 h
Výstava potrvá do: 27. 5. 2017

Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Otevřeno: pondělí až sobota 10–18 hodin
vstup zdarma

 

Do hlavy nikomu druhému nevidíme. Umělci, agresorovi ani oběti, a přesto je tak běžné usuzovat co se mohlo nebo nemělo stát. Jan Boháč, který se tentokrát představí v Galerii UM, se zabývá tématem naslouchání.

Jan Boháč je jedním z výrazných absolventů Ateliéru sochařství Dominika Langa a Edith Jeřábkové UMPRUM. Pro Galerii UM připravil výstavu, která vychází z jeho vlastní praxe operátora na tísňové lince 112. Denně se tam setkává s naléhavými případy i volajícími, jejichž prosby a otázky jsou sice spíše banální, ale s řešením si nevědí rady. Jan Boháč se zaměřuje právě na onu schopnost naslouchat stejně tak všednodenním problémům jako vážným osobním tragédiím. Operátor se musí velmi rychle rozhodovat jak bude reagovat. Do jaké míry může volajícím manipulovat, aby ne/udělal co zamýšlí? Kde je vlastně hranice pomoci a co znamená reagovat „správně“?

Na základě svých zkušeností vytvořil Jan Boháč instalaci naznačující okřídlené, ale pravdivé rčení, že „druhému do hlavy nevidíme“. Speciálně pro Galerii UM připravil instalaci, která metaforicky pracuje se situací rozhovoru operátora s člověkem na druhé straně. Autor v ní vychází z konkrétního případu, kdy volající zahájil rozhovor slovy „Dobrý den, prosím vás, můžu skočit?“ Absurdita takové otázky, která vlastně předpokládá negativní odpověď, se potkává s vážností situace, která nedovolí jakékoliv zlehčování. Nejde o hyenismus na těžké situaci druhých, Boháčovi jde o tematizování otázek, pochybností a strach ze smrti své i blízkých.

 

Autor výstavy: Jan Boháč
Kurátorka: Anežka Bartlová
Grafické zpracování: Jakub Spurný