Projekt Mycelium / NOVA FORMA 2 je ojedinělý v mnoha ohledech. V duchu tématu výstavy se propojila čáslavská platforma NOVA FORMA, která působí v industriálním prostoru bývalé Gumárny, s pražskou Pragovkou – a sítě mycelia provázaly a vytvořily prostor pro komunikaci dvou nezávislých kulturních lokalit.

   

V pořadí třetí kolektivní výstava v industriálním prostoru Gumárny vznikala jako proces, k němuž vyzvala Kamila Ženatá osm vizuálních umělců a jednoho fyzika. Koncept výstavy se plynule napojil na téma nabízené uměleckým vedením Pragovky digitální a morfická pole, čímž vznikla poprvé v historii obou institucí nadregionální spolupráce.

   

Vlákna, mycelium, pole, matrix, vědomí – to jsou témata dvojvýstavy Mycelium / NOVA FORMA 2, v které zúčastnění tvůrci představí svá díla, jež vznikala na základě jejich osobních prožitků a úvah k nabízeným tématům, ale i sdílené sebezkušenosti. Mycelium, tj. podhoubí, je chápáno jako symbol neviditelných spojení, sebe sama organizující se inteligence, která překračuje hranice hmoty a racionálního chápání.

 

program vernisáže:

17:00–17:45 Kombajn Quartet: Michal Vacek (bicí), Leoš Hort (modulární syntezátor), Ladislav Prokeš (basa), David Nykodým (klávesy)

18:00 Úvodní ceremoniál a komentovaná prohlídka výstavy

19:30 Koncert na dvoře Gumárny: Zrní

   

První část výstavy se koná v prostoru Gumárna 24. 4. – 26. 6., druhá část výstavy se uskuteční v galerii Pragovka 7. 5 – 28. 8. (Kolbenova 923, Praha 9).

   

Partnery výstavy v Gumárně jsou Slévárna Losenický, s. r. o., Schrödingerova kočka, z. s., Pragovka, Klub Gumárna. Projekt je realizován s finančním přispěním Středočeského kraje a města Čáslav.