"Speculative fiction: stories whose objective is to explore, to discover, to learn, by means of projection, extrapolation, analogue, hypothesis-and-paper-experimentation, something about the nature of the universe, of man, or 'reality." (Judith Merill)

Něco se stalo. Jako by se před námi najednou vynořily nejenom enviromentální problémy a virtuální prostory, ale také samy objekty, materiály, stejně jako různé subjektivity a nové narativy. Jedním z klíčových momentů tohoto vývoje (nejen v rámci současného umění a filosofie) je specifický vztah mezi vytvářením fikcí a teorií. A možná také mezi filosofií a uměním obecně.

Potřebujeme se zorientovat v množství žánrů, pozic a pojmů (sci-fi, speculative fiction, theory-fiction, speculative realism …), ale není třeba je definovat, nebo vymezit jeden vůči druhému. Mnohem spíše je třeba porozumět samotné aktivitě či praxi. Co to znamená spekulovat, vytvářet teorie a fikce?

Program připravený pro INI gallery se pokusí experimentovat s těmito možnostmi. Nejenom serií diskusí a prezentací, ale take vlastním čtením a psaním, se pokusíme vrstvit různé teorie a příběhy, prostory i časy, alternativní přítomnosti či budoucnosti.

“Na tváři lehký žal

Hluboký v srdci smích”

(Jaroslav Seifert)

 

PROGRAM:

25.5. (18:00) skypetalk Nick Land (EN) // (17:30) čtení – Phyl-Undhu, Abstract Horror – Nick Land (EN)

2.6. (19:00) výstava/prezentace studentu UMPRUM (v rámci akce Máme otevřeno) // (18:30) čtení – Čtení jako pytlačení – Michel de Certeau

10.6. (19:00) Paul Chaney – Dark ecology (EN) // (18:30) čtení – Molecular Red – McKenzie Wark (EN)

21.6. (19:00) Iveta Čermáková // (18:30) čtení

22.6. (13:00) Quality TV marathon // (12:30) čtení – Cyclonopedia – Reza Negarestani

23.6. (19:00) Dita Malečková – Patterns recognition Kupka // (18:30) čtení – Tisíc Plošin – Gilles Deleuze + Mapa a Teritorium – Michel Houllebecq + On exactitude – Jorge Luis Borges

29.6. (19:00) křest knihy Nespavost (hudební doprovod) // (18:30) čtení – Tertium Datur – Zdeněk Vašíček