Dosud největší ucelená přehlídka německého designu od pozdního 19. století až do současnosti.

Výstava „Německý design. Minulost – Současnost“ je společným projektem Českého centra Praha, Českého centra Mnichov, Die Neue Sammlung – Mezinárodního muzea designu v Mnichově a CZECHDESIGN. Na expozici spolupracovali ateliér Steffena Kehrleho, Prokš Přikryl Architekti a Mojmír Pukl. Projekt podpořili Vláda Svobodného státu Bavorsko, bayerndesign, MCBW Creative Business Week Mnichov, Designblok, Česko – německý fond budoucnosti a Goethe-Institut Praha.

Projekt představí ve dvou částech vývoj německého užitého a průmyslového designu z bohatých sbírek Die Neue Sammlung – Mezinárodního muzea designu v Mnichově – a mladý německý design pod názvem Rejected / Accepted.

1) Z depozitů Die Neue Sammlung (nejstaršího a největšího mezinárodního muzea designu na světě) je pro historickou část výstavy připraven koncentrovaný výběr klasických – a neočekávaných – objektů dokumentujících vývoj německého designu: od industrializace, počátku moderny, přes Bauhaus, poválečnou obnovu západního Německa a NDR až k postmoderním proměnám ovlivněným digitalizací a globalizací. Instalaci této části výstavy v prostorách galerie Českého centra Praha připravuje občanské sdružení CZECHDESIGN, které má za sebou desetiletou zkušenost s výstavnictvím, mapováním a podporou české designové scény. Historický průřez německým designem bude díky tomu představen prostřednictvím českých architektů, z českého pohledu, v průniku dvou různých tradic.

2) Druhá část výstavy, instalace Rejected / Accepted, kterou připravil ateliér Steffena Kehrleho z Mnichova, přibližuje – jako výstava ve výstavě – aspekty mladého německého designu. Soustředí se na návrhy z oblasti filmu, módy, hudby a kritiky celkem jedenácti návrhářek a návrhářů z nejrůznějších kreativních oblastí v Německu, které oscilují mezi protipóly odmítnutí a realizace. Na jedné straně jsou odmítnutá, nikdy nerealizovaná díla, vzhledem k jejich kvalitě se přesto vyplatí se jimi zabývat, stejně jako – často ekonomickými – důvody jejich odmítnutí. Na druhé straně realizované práce stejných protagonistů: Floriana Böhma (fotografie), Mirka Borsche (grafický design), Ayzit Bostan (móda), Nitzana Cohena (průmyslový design), Saskie Diez (šperk), Stefana Dieze (průmyslový design), Markuse Frenzla (kritika designu), Niklase Goslara (dokumentární film), Jonase Imbery (hudba), Steffena Kehrleho (průmyslový design) a Sabine Magnet (texty). Rejected /Accepted proto není prezentací neúspěchu, ale oceněním tvořivé práce.

Výstavy v Českém centru Praha a přehlídky Designblok se v rámci projektu zúčastní zástupkyně ředitele Die Neue Sammlung dr. Corinna Rösner, kurátorka sbírek dr. Petra Hölscher, designér Stefan Diez a architekt Steffen Kehrle, jež je autorem koncepce výstavy Rejected / Accepted.

Součástí výstavy budou tisková konference 3. 10. a diskuse s předními osobnostmi designové scény na téma Průniky německého a českého designu dne 8. 10. 2013 v 16.30.

Výstava bude rovněž součástí prestižního festivalu DESIGNBLOK (7.–13. 10. 2013).