Kniha Diasporic Agencies se věnuje možnostem reakce architektury a urbánního designu na důsledky zvýšené migrace. S předpokladem, že osídlení diaspor vzniká kombinací prostorových, osobních a politických okolností, se v knize otevírají otázky rozdílnosti, náležení a pohybu v rámci města. Na sérii několika příkladů ukazuje, jak diaspory produkují nový typ prostoru a novou subjektivitu v současných evropských metropolích. Zkoumá způsoby, kterými geopolitické činitele ovlivňují jednotlivé životy a jak se národní a regionální hranice vpisují do diasporických entit. Kniha vychází z předpokladu, že způsob náležení obyvatel diaspor k několika rozdílným místům – napůl zde a napůl jinde – vytváří krizi standardních modelů architektonické reprezentace, která zplošťuje a homogenizuje vnímanou zkušenost. Jako alternativu přináší Diasporic Agencies non-reprezentativní přístup, kde se přesídlení osob žijících v diasporách a jejich následná reteritorializace prostoru rozvíjí ve způsobech myšlení a jednání. Kniha je určena teoretikům i lidem z praxe z mnoha oborů – architektům, umělcům, geografům, urbanistům; každému, kdo se zabývá mapováním nebo procesům migrace propsaným do městských prostor.

Nishat Awan přednáší na Škole architektury Sheffieldské univerzity. Její specializace jsou otázky migrace, vysídlování a způsoby, kterými je možné tyto jevy reflektovat v architektuře a urbanismu. Zajímá se o možnosti vizuální reprezentace a eticky bezúhonné participace na dění v okrajových či vzdálených lokalitách. Věnuje se výzkumu skrze praxi (research-by-design), často spolupracuje s umělci, využívá výstavní formát jako svébytný způsob zkoumání. Její poslední kniha, Diasporic Agencies (Ashgate, 2016), otevírá opomíjené téma, jak může architektura a urbanismus reagovat na důsledky zvýšené migrace. Zajímá se také o alternativní způsoby architektonické praxe a kreativní metodologie výzkumu – témata, kterými se zabývá projekt a kniha Spatial Agency (Routedge, 2011, spoluautorka), nebo publikace Trans-Local-Act (aaa-peprav, 2011, koeditorka).

Mapping

Mapa je jedním z elementárních nástrojů architekta. Může být podkladem, výsledkem, nebo se ústředním stává samotný proces vzniku. Vždy má svého tvůrce, svou metodu a cíl; je filtrovaným výsekem reality, výpovědí o postoji a zájmu. V mapách se spojují klady i omezení přenosu vnímání skutečného světa do předatelných podob. Subjektivní prostředí vzniku se střetává s představou mapy jako objektivně zaznamenaného faktu. Mapujeme to, co je, nebo mapováním realitu teprve vytváříme?

Série Mapping představuje čtyři přístupy k mapám, jejich možnostem a významu. Mapování města a jeho historie, měst pod tlakem globálních migračních změn, vyloučené lokality, neznámých vrstev ve známém regionu.

Program:
25. 11. – 22. 12. 2017 FB #1_ Tereza Melková: Memory Palace / výstava;24. 11. 2017, 19 hod / vernisáž
27. 11. 2017, 19 hod FB #2_ Nishat Awan: Diasporic Agencies, Mapping the City Otherwise / přednáška
28. 11. 2017 FB #3_Kateřina Šedá: BRNOX / přednáška
12. 12. 2017, 19 hod FB #4_Jürgen Rendl: Suburbandrifter/ Stadlnova / přednáška
+ BOLKA / afterparty


CZ, vstupné dobrovolné, bez rezervace