V Klubu Gumárna představí Petr Háj kolekci fotografií. Na vernisáži vystoupí Pavel Antonín (kytara) a Tadeáš Mesany (kontrabas). K výstavě promluví Kamila Ženatá.

 

Petr Háj (*1961, Kutná Hora) má ve svém životním příběhu minimálně jednu kapitolu, která se týká Čáslavi. Už v době, kdy navštěvoval základní školu, dojížděl z Kutné Hory do Čáslavi, neboť svůj výtvarný talent rozvíjel v umělecké škole, kterou vedla Blahuška Formanová. Později konzultoval svoji výtvarnou práci u profesora Sejčka, své středoškolské vzdělání ukončil na čáslavském gymnáziu v roce 1979. Akademii výtvarných umění v Praze studoval v ateliéru prof. Jana Smetany v letech 1981–1987. Mimo svoji volnou malířskou tvorbu se věnoval pedagogické činnosti, učil malbu a kresbu soukromě, ale i jako profesor výtvarné výchovy na výtvarném gymnáziu Na Pražačce v Praze 3.

  

Petr Háj od 80. let vystavuje své obrazy s romantickými náměty v okruhu neoficiálních umělců. Malířova současná výstava Polis soustřeďuje náš pohled do tváře lidí, objevuje v nich často kouzlo exotických krajů a důvěrnou blízkost vzdálených světů, kde nás může potkat dobrodružství. Kultivovaný malířský rukopis autora má emotivní škálu barev místy tlumených do tónů hnědé nebo modré. Zdrojem jeho fantazií je bdělé snění a roje představ, které nás jako bumerang vracejí do země snů dětství. (Věra Jirousová)