Výstavní formát Galerie Tapeta v předsálí knihkupectví ArtMap tentokrát patří Petru Niklovi.

 

Představuje kreslené portréty lidí, kteří autora zaujali v newyorských ulicích. Byl jimi fascinován, snažil se je na základě fotografických záznamů zachytit co nejrealističtěji a záměrně vyloučil prostor pro fantazii. Kniha Soupravy (Torst, 2022), ke které se výstava váže a z níž jsou kresby vybrané, volně navazuje na předchozí knihu Divňáci z Ňjújorku (Meander, 2012). Obě knihy a související cyklus obrazů a kreseb vycházejí z jeho opakovaných návštěv a dlouhodobých pobytů v New Yorku.

 

Petr Nikl je malíř, ilustrátor, performer, hudebník a literát, všestranný umělec, jehož práce je charakteristická hravou imaginací, tvůrce autorských knih i komplexních výstavních projektů (např. Hnízda her v Galerii Rudolfinum, 2000), člen a spolupracovník nejrůznějších hudebních a divadelních těles, autor řady hudebních alb a držitel cen Jindřicha Chalupeckého (1995) a Magnesia litera (2008).

 

Tato site-specific instalace vychází z dramaturgie výstav, které se dlouhodobě vztahují k autorským knihám českých i zahraničních umělců.