Kateřina Janků: Podoby portrétu, plakát

Portrétní zobrazování, snaha zachytit konkrétního člověka, se ve výtvarné činnosti objevuje od nepaměti, v současnosti se sice rychle proměňuje, ale zůstává důležitým námětem umělecké tvorby. Malířské portrétní zobrazování v současnosti vytlačuje fotografie – tu budou na výstavě reprezentovat fotografie Kateřiny Sýsové z knihy Aby po nás něco zůstalo, ve které fotografka mapovala příběhy novodobých „zámeckých pánů“ – svérázných osobností a dobrodruhů, kteří se rozhodli pořídit si zámek, často ale spíš zámeckou ruinu.

 

Tradičnější podobu portrétu zastoupí výsledky Soutěže sochařských portrétů, pořádané Spolkem sochařů České republiky. Setkáte se s podobiznami tří významných českých osobností: divadelní i filmovou herečkou Vlastou Chramostovou, architektem Adolfem Loosem a dopravním inženýrem Aloisem Negrellim.

 

Sochy a fotografie ve výstavě doplní Deník Ladislava Jezbery – intimní autoportrét, vzniklý v časovém rozpětí celého roku, bude protipólem oslavy osobností minulosti a opulentnosti zámecké reprezentace, připomenutím zvnějšku neviditelné, ale přesto zásadní lidské esence, křehkosti a tělesnosti.

 

Že jsou podoby portrétu v současnosti skutečně různorodé se také přesvědčí 9. 3. návštěvníci a návštěvnice vernisáže – její součástí totiž bude promítání krátkých filmových portrétů z dílny pražské FAMU.

 

Kurátorka: Anna Crhová

Plakát a grafická úprava: Kateřina Janků