Hosté Abrahamovi (Andělská návštěva), 1911-1912, pastel, karton, 46 x 50,5 cm, Galerie výtvarného umění v Ostravě, p.o. / Abraham´s Guests (Angelic Visit), 1911-1912, pastel on cardboard, 46 x 50.5 cm, Gallery of Fine Arts in Ostrava

 „Umění je především hra, velká božská hra, ale přece jen hra.

 Jan Zrzavý, 1967

 Galerie Zdeněk Sklenář v Litomyšli představuje reprezentativní výběr děl Jana Zrzavého (1890-1977). Mezi osmnácti obrazy jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, které autor vytvořil v letech 1908 až 1950, se objeví ikonická díla známá z poštovních známek, knižních reprodukcí či z významných soukromých a institucionálních uměleckých sbírek.

Mezi osmnácti díly Jana Zrzavého, stěžejní osobnosti, která formovala moderní umění  20. století, se v Galerii Zdeněk Sklenář v Litomyšli představí například slavný obraz Žlutý Kristus, vytvořený v mezi lety 1908 a 1918, inspirovaný stejnojmenným dílem Paula Gaugina a krajinou Bretaně, kde Zrzavý rád pobýval, či stěžejní dílo Údolí smutku, vytvořené v roce 1907 – právě toto dílo sám Zrzavý považoval za svoji úvodní práci.

 „Výstava je oslavou malířského díla Jana Zrzavého a pro mne naplněným snem, osobně ji považuji za nejkrásnější výstavu v České republice. V tom nejlepším slova smyslu je to lekce z posvátného umění, které by měl znát každý,“ říká kurátor výstavy Zdeněk Sklenář. V kurátorském výběru Zdeňka Sklenáře dále figuruje dílo Mládí (Jaro) vytvořené v letech 1924-1929, je vzpomínkou na zemřelého bratra Zrzavého, který tragicky zahynul v mladém věku. Zároveň odkazuje k figurální kompozici ranějšího Zrzavého obrazu Spící jinoch – dílo, které se před čtyřmi lety prodalo v londýnské aukční síni Sotheby´s za 18 mil. korun, původně zakoupil Adolf Loos v roce 1918 na Zrzavého výstavě v pražském Topičově salonu. Další ikonický obraz Krajina, vytvořený v roce 1915, zachycuje pro Zrzavého tvorbu typické špičaté homolovité hory. Pastel Hosté Abrahamovi, (Andělská návštěva) z let 1911-1912, se váže k příběhu vylíčenému v Genezi a je nejdůležitějším příkladem starozákonního motivu v jeho díle. Na výstavě v Litomyšli je pak k vidění i poněkud opačná Zrzavého tvůrčí poloha, která se projevuje uvolněnou sexualitou a nevázanou rozkoší – jíž zosobňuje obraz Milenci (Posedlost) z roku 1915. Oproti tomu komorní dílo Zátiší na stolku je ukázkou vrcholné malby přelomu 40. a 50. let 20. století.

 Výstava Jana Zrzavého se koná u příležitosti 59. ročníku operního festivalu Smetanova Litomyšl, zároveň je i součástí festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl. Instalaci výstavy zajistil malíř Jan Merta. Výstavu Poklady Jana Zrzavého připravila Galerie Zdeněk Sklenář ve spolupráci s Galerií Zlatá husa, Praha, dále se Západočeskou galerií v Plzni, Galerií výtvarného umění v Ostravě a Galerií 8SMIČKA v Humpolci. Další zápůjčky děl Jana Zrzavého pocházejí z významných soukromých sbírek.

Tisková zpráva ke stažení zde: