Skandinávský dům ve spolupráci s Českým centrem Praha a Norským velvyslanectvím pořádá v rámci festivalu Týden Edvarda Muncha přednášku o životě a díle tohoto slavného norského malíře.

Norsko nemá příliš mnoho světoznámých osobností, malíř Edvard Munch k nim ale bezesporu patří. K jeho hrobu na hřbitově Var Frelsers Gravlund v norském hlavním městě Oslu denně přicházejí stovky lidí a tisíce jich obdivují jeho obrazy rozeseté po galeriích po celém světě.

Edvard Munch se narodil v roce 1863, tudíž si v letošním roce připomínáme 150. výročí jeho narození. Jeho život byl vskutku barvitý a mnohdy zasmušilý. V dětství mu zemřela matka, později sestra a sám prodělal vážnou chorobu. Umělecká kariéra v době jeho mládí nepatřila ke společensky vítaným zaměstnáním, a tak byla jeho cesta za snem stát se malířem řádně trnitá. Jak Munchův život ovlivnil jeho dílo? Co vyjadřuje jeho legendární obraz Výkřik? K jakým obrazům a motivům se stále vracel? Odpovědi na tyto i mnohé další otázky a zajímavosti, o nichž se obvykle nemluví, přinese přednáška o životě a díle slavného norského malíře. Prosloví ji Petra Pettersen, kurátorka Muzea Edvarda Muncha v Oslu.

Součástí přednášky bude také prezentace české výpravné publikace Být sám, která vyšla u příležitosti 100. výročí Munchovy pražské výstavy v roce 1905. Knihu představí, úryvky přečte a do kontextu Munchova života a díla uvede překladatelka a spoluautorka knihy Jarka Vrbová.Současně bude prezentován také komiks Munch norského spisovatele Steffena Kvernelanda.