Queer Ecologies je projekt, jehož se zúčastní dvanáct umělců*kyň z prostředí Fakulty výtvarných umění i mimo něj. Společným cílem je hledání alternativ k představě, že člověk stojí na vrcholu hierarchie přírody a má tudíž právo na exploataci přírodního bohatství, ničení životního prostředí a zneužívání jiných živočišných druhů. Queer ekologie nabízí přesvědčení, že toto pojetí je patriarchální, heteronormativní konstrukt a alternativy k nim nabízejí právě komunity na okraji společnosti odsunuté mimo fyzický i myšlený mainstreamový prostor, které směřují k narušení hierarchií, pravidel trhu, nároků na půdu a přírodní zdroje a produkty či uplatňování moci nad jinými živočišnými druhy. Queer ekologie, tedy prostory podvracející a současně hojící nemocné fungování světa, jako „jiné“ environmenty, perspektivy překódování zvyku, možnosti emancipace i neomezené imaginace nabízejí nové scénáře současnosti i budoucnosti nejen pro queer lidi, ale pro všechny.

 

Multižánrová výstava nabízí různé podoby kritiky stávajících struktur a různé cesty hledání alternativ kvířením převládajícího vztahu člověka k přírodnímu prostředí a prostoru. Autorstvo představí projekty využívající médium fotografie, tradiční malby, videa, performance, instalace a dalších.

 

autorstvo: Erika Mrtvá, Hana Kokšalová, Lucie Vrbíková, Anna Bureš, Barbora Matějková, Kateryna Khramtsova, Martin Hrvol, Rado Rochallyi, Štěpán Žůrek, Valeriia Mirhorodchenko, Adam Poljak a Anto_nie, Zlata Ziborova, Alan Bujdak, Ladislav Jackson, Barbora Lungová

 

Více informací zde.