Zveme na komponovaný večer Radikalitou k uzdravení spojený s představením knihy “Radical Film, Art and Digital Media for Societies in Turmoil” z německého nakladatelství K.Verlag a projekcí filmu Andrey Culkové “Žal žen” (eng. Grief).

 

Projekce filmu proběhne v 17:00 v promítacím sále FAMU (Smetanovo nábř. 1012/2) a následná prezentace knihy bude v 19:00 v knihkupectví ArtMap (Vojtěšská 196/18).

 

Radical Film, Art and Digital Media for Societies in Turmoil, K.Verlag, 2023

Jak mohou radikální filmové postupy pomoci pochopit rozpadající se svět? Mohou mít ozdravný účinek? Jak můžeme udržet struktury solidarity v oblasti radikální mediální produkce ve společnosti procházející chaosem a transformací? A jak vypadá radikální kulturní praxe v době, jako je ta naše, kdy se zdá, že všude, kam se obrátíme, číhají ještě akutnější výzvy?

 

Tento sborník vydaný berlínskou pobočkou International Radical Film Network, zkoumá postupy audiovizuální produkce, jenž reagují na podmínky naší doby a potýkají se s nimi. Příspěvky vytvořili filmoví tvůrci, umělci, aktivisté, ale i akademici a kritici, kteří sdílejí odhodlání experimentovat a trvají na pluralitním přehodnocování obrazu v radikálním filmu, umění a digitálních médiích.

editoři: Ursula Böckler, Julia Lazarus & Alexandra Weltz-Rombach

 

Žal žen, 2020, 92 min.

Žal nad zničenou krajinou a ignorování životního prostředí se před 30 lety stalo jedním ze zdrojů Sametové revoluce. Brzy se Československo nadechlo nejen svobody, ale i čistějšího vzduchu. Po třech dekádách ale zase narůstá žal nad stavem klimatu, naráží na ignoranci a opět se mění v rebelii. Různá klimatická hnutí v poslední době změnila zápas na klimatickém hřišti vysláním silných emocí do útoku. A najednou se věci daly do pohybu. Film Žal žen není o statistikách a teplotních stupních, ale právě o emocích. Otevřeně zkoumá emoce, které vzbuzuje vidina blízkého kolapsu rovnováhy mezi planetou a lidmi. Je hlavně o ženách, protože ženy vnímají a prožívají ohrožení klimatickou změnou mnohdy naléhavěji než muži. Film ukazuje, jak se z této úzkosti rodí nové rebelky a rebelové.

 

Andrea Culková, zkušená filmová režisérka, výzkumnice a sociální chiruržka, se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje dysfunkcím systému, sociální nespravedlnosti a klimatické krizi (celovečerní filmy Sugar Blues, Exekuce, Uzdravme Česko etc.). Tato témata ji vedla ke zkoumání zásadních alternativ v politické imaginaci a rozhodování, a to jak prostřednictvím připravovaného filmu Archa úmluvy, tak v rámci jejího doktorského výzkumu i systémových aktivit věnovaným prosazování deliberativní demokracie. Její filmy nesou výrazné vizuální a esejistické prvky, kdy pro každé dílo hledá specifický klíč a jedinečnou interpretaci (H*art on; Lise Forell – bez hranic; filmy pro instalaci věnovanou spisovatelce Miladě Součkové v nově otevřeném Muzeu české literatury, atd.).