Rudolfinum_Time-Based
Ursula Mayer: Gonda (2012)
Ursula Mayer: Atom Spirit (2016)

Host: Ursula Mayer

REZERVACE nutná, online na GoOut.cz
Promítání ve čtvrtek 27. září od 20:00. Vstup zdarma.

Film Gonda (2012) je ovlivněn divadelní hrou Ayn Rand “Ideal” z roku 1934. V jejím scénáři představuje kontroverzní rusko-americká spisovatelka a filosofka Rand svůj vlastní filosofický systém, nazvaný “objektivismus”, postavený na tvrdohlavě anti-altruistických a individualistických pozicích. Gonda, jako kritický protipól k smýšlení Rand, vytváří kaleidoskopicky formované prostory, ve kterých obraz a text zaměňují své role, aby ovlivnily očekávatelné koncepce identity a existence. S vědomím, že filmový obraz není určen jen k našemu pohledu, ale že nám náš pohled vrací, skládá Mayer vysoce stylizovanou a precizně komponovanou obraznost, mimo jiné ztělesněnou v nizozemské transgender modelce Valentijn 
de Hingh. 

Film Atom Spirit (2016) představuje spekulativní narativ odehrávající se v blízké budoucnosti plné nových biomedicínských inovací. Děj, který se z části odehrává na Trinidad & Tobago, sleduje práci skupiny evolučních genetiků, kteří studují archiv vzorků DNA všech existujících forem života s cílem vytvořit novou kryogenetickou Archu. Atom Spirit představuje vizi technovědecké budoucnosti, ve které je již složité rozeznat hranice mezi člověkem a strojem, přesto jsou ale dozvuky civilizace jak ji známe dnes stále patrné. Promísením vědy a mytologie Atom Spirit nabízí zamyšlení nad efekty výpočetních a biologických technologií na budoucnost našeho lidství a životního prostředí. 

Ursula Mayer, rakouská multimediální umělkyně působící v Londýně a ve Vídni. Mayer studovala na akademie der bildenden Künste ve Vídni, Royal College of Art v Londýně a svá studia zakončila na Goldsmith College v Londýně. Mayer se představila na sólových výstavách ve Whitechapel Gallery a Institute of Contemporary Arts v Londýně, v Lentos Kunstmuseumv Linzi, Centraal Museum v Utrechtu, Salzburském Kunstverein, TBA21 ve Vídni a dalších. Její práce byly zahrnuty do skupinových výstav v Kunsthalle Basel, Moderna Musset ve Stockholmu, Hayward Gallery v Londýně, v RCM Art Museum v Nanjingu, na benátském a berlínském bienále nebo na Vienna International Apartment. V roce 2007 získala Otto Mauer Prize. V roce 2014 se stala laureátkou Darek Jarman Award.