Děje se vám někdy, že za tmy sejdete z cesty a najednou se vaše mysl naplní zrychleným tepem bez zjevného důvodu? Může se stát, že vás přitom dostihne svíravý pocit nepatřičnosti, podobně jakou zažívá loutka obdařená bušícím srdcem nebo chlapec s mrtvým pohledem. Výstavní projekt Heartbeaten berlínského umělce Ryo Koike a Davida Pinkavy umístěný v mokvavých kulisách vybudovaných Jakubem Hájkem a Františkem Hanouskem vypráví o ztrátě vlastního ukotvení v rozpoznatelných konturách “reálného” světa, náměsíčních potulkách prostorem s rozpitými významy a přízracích, které nás provázejí.

 

David Pinkava (*1995) strávil první rok svého studia na pražské AVU v ateliéru Grafika 1, avšak záhy přestoupil do ateliéru Malba 3 (pod vedením Josefa Bolfa, Jakuba Hoška, Nik Timkové), kde momentálně také připravuje svou diplomovou práci. Věnuje se především malbě a kresbě, které vycházejí z automatizace a systematizace intuitivních či podvědomých prožitků vynořujících se při skicování, usínaní nebo hypnagogických halucinacích. Jeho vlastní zkušenost s grafickým designem ho vede k spekulativnímu užívání různých symbolů, log a užitkových motivů, ve kterých si pohrává s variabilitou jejich odosobněnosti, typizace a samotného magického, symbolického nebo až emotivního významu. Jeho práce bylo možné vidět na několika skupinových výstavách, jako například Něžná v Karlín Studios (2021), 1AMto6AM na festivalu Trať 22 (2022), The Somnambulists v rakouském Kunstverein Eisenstadt (2022) nebo taky na ateliérové výstavě Třpytky v Nové Perle v Kyjově u Krásné Lípy (2024).

 

Ryo Koike (*1991) je vizuální umělec, samouk původem z Japonska, který momentálně žije a tvoří v Berlíně. V jeho centru zájmu stojí především malba, která se stává místem pro poodhalování niterných světů zabydlených melancholickými figurami, fantaskními bytostmi a symbolicky nabitými scenériemi. Plocha plátna dává prostor emocionální hloubce a každý tah štětce přetváří motivy z důvěrně známé reality na zvláštní, až fatalistické výjevy, ve kterých se bok po boku snoubí upřímné okouzlení a až démonické napětí. Koike doposud představil svou tvorbu na dvou sólových výstavách, Tempest v galerii MOLT v Berlíně (2023) a Labyrinth v Cazul101 v Bukurešti (2024). Jeho práce se také objevily na skupinových výstavách jako např. Paintings for the Temple of Love v Cob Gallery v Londýně (2019), The Fairest 01: Open Your Eyes Again v Kühlhaus v Berlíně (2022) nebo na výstavě Vessels v galerii Cabin v Berlíně (2024).