Zveme Vás na první ročník jednodenního festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí SONDA.

 

Událost proběhne v prostorech Hvězdárny a planetária Brno a představí české a zahraniční tvůrce, kteří neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu.

 

Tadej Droljc

Slovinský interdisciplinární umělec a kreativní kodér, jehož tvorba zahrnuje elektronickou hudbu, počítačové audiovizuální kompozice a intermediální instalace. Svoji tvorbu prezentoval na předních festivalech jako např. MUTEK nebo Ars Electronica. Speciálně pro SONDA festival a kopuli planetária T. Droljc připraví full-dome verzi svého audiovizuálního setu. Je na co se těšit!

 

Tomoko Sauvage

Japonská umělkyně známá svými dlouholetými experimenty s unikátním hybridním nástrojem kombinujícím vodu, keramické a skleněné mísy, hydrofony (podvodní mikrofony) a elektroniku. Její hudba je částečně dílem řízeného procesu odkapávání vody na vodní hladinu v miskách a částečně dílem náhody.

 

David Granström

Okamžiky klidu i drtivé hlasitosti nabídne švédský skladatel – zástupce stockholmské experimentální drone scény David Granström. Ve své tvorbě pracuje s pomalými transformacemi i cykličností. Mísí kytarové nahrávky a syntetizované zvuky se silnými efekty a intonaci využívá jako cestu k nalezení harmonické stability.

 

Jiří Y. Suchánek

Jiří Suchánek se dlouhodobě věnuje tvorbě trvalých audiovizuálních instalací, které často umisťuje do netradičních prostor (astronomická observatoř, jeskyně, lávka, duny, křoví apod.). Zkoumá tak trvanlivost elektronických médií v těžších klimatických podmínkách a souběžně i nové formy komunikace multimediálního díla mezi člověkem a jeho okolím. Ve své tvorbě spojuje zvuk, světlo, objekty, mechaniku, elektroniku + kód s pečlivě vybranými prostory. Kromě instalací se věnuje i čisté elektroakustické multikanálové kompozici.

Pro SONDA festival připravuje prototyp světelného stroje, se kterým bude spolu s propojenou hudbou vytvářet synestetické stimuly.

 

Tomáš Vtípil

Tomáš Vtípil bývá nejčastěji označován jako výrobce hluku, skladatel filmové a scénické hudby a performer. Často spolupracuje s nejrůznějšími hudebními uskupeními napříč žánry a tak jste jej už mohli slyšet hrát třeba s DG307, Monikou Načevou, Urbandem či M. E. Kyšperským.

Na festivalu SONDA zazní 8kanálová zvuká kompozice zachycující výrobu tradičního korejského pokrmu kimči a v něm probíhající biologické procesy.

 

Trychtýř

Kolaborativní skupinový improvizační projekt, který vzniká pod záštitou SVITAVA – transmedia art labu. Nejasné kontury postupně nabývají zřetelnosti. Otevřená forma spolupráce!

 

___

Dramaturgie je nakloněna maximální umělecké kvalitě i dobrodružnému experimentu vytvářejícímu nový obsah přímo pro festival. Řada vystoupení bude využívat akustické i vizuální možnosti prostoru kopule planetária.

 

Festival volně navazuje na poslechové večery akusmatické hudby, které po názvem SONIX pořádá od roku 2018 v Divadle na Orlí Jiří Suchánek ve spolupráci s Institute of Sonology (NL), JAMU, HAMU či Institute for Sonic Creativity (GB).

 

Přijďte si spolu s námi užít oslavu zvuku, světla a syntézy a připravte se na hluboký audiovizuální ponor.

 

Dramaturg: Jan Lichý

Organizace: SVITAVA – transmedia art lab, z.s.

 

___

Událost vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a Statutárního města Brno.

 

Vstupenky: https://goout.net/cs/listky/sonda-festival-2022/trjo/