Je nám to velice líto, ale komentovaná prohlídka výstavy Stále ve hře musela bohužel být zrušena. O náhradním termínu jednáme. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Stále ve hře: Výstava laureátů Ceny EXIT v Domě pánů z Kunštátu ve středu 26. ledna od 17 hodin a ve čtvrtek 17. února taktéž od 17 hodin. Výstavou vás provedou kurátorky Eva Mráziková a Anna Vartecká za účasti umělců, jejichž jména již brzy oznámíme.

 

Cena EXIT je soutěž pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol vyhlašovaná Fakultou umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Má charakter bienále, její první ročník se uskutečnil v roce 2003 a od roku 2013 je otevřená i pro studenty slovenských vysokých uměleckých škol. Hlavní ambicí Ceny EXIT je spoluvytvářet na akademické půdě aktivní a komunikující prostředí, motivovat studenty k realizacím vlastních výtvarných projektů v profesionální výstavní instituci (doposud Galerie Emila Filly). Vytváří se tak kontinuálně živá platforma informující o aktuálních tendencích, bezprostředním pedagogickém působení a prioritách na českých a slovenských vysokých uměleckých školách.

 

Rok 2021, i vzhledem ke specifičnosti celého pandemického období, se organizátoři rozhodli využít jako prostor k zhodnocení dosavadních výsledků a otevření diskuse o současných i budoucích vizích, charakteru a optimální formě soutěžení v uměleckém provozu. Ideálním odrazovým můstkem k takové bilanci bude společná výstava všech devíti, respektive desíti dosavadních laureátů a laureátek Ceny EXIT, na níž představí svoji aktuální tvorbu. Výstavu s názvem Stále ve hře, která probíhá v Domě pánů z Kunštátu v Brně, doprovodí i souhrnný katalog. V něm vedle retrospektivní části věnované uplynulým ročníkům ceny bude prostor pro zamyšlení českých a slovenských teoretiků a kurátorů o možnostech a limitech uměleckých soutěží.