Tereza Černá se narodila roku 1988, studovala střední grafickou školu a v roce 2012 absolvovala v ateliéru malby u Daniela Balabána na Ostravské univerzitě. Výstava obrazů nazvaná Mystery garden představuje aktuální tvorbu prezentovanou tajemným a pestrým světem rostlin v konfrontaci se staršími obrazy z několika předešlých let. Současné obrazy znamenají určité zklidnění v tvorbě. Jejich výraz vyrůstá z nového pojetí malby, určeného tématem tajemné zahrady, jako symbolu vnitřního vyrovnání.

Obrazy Terezy Černé jsou vždy zajímavým pohledem na svět, který právě prožívá. Je to především svět zahalený odkazy našich životů, vedený neutuchající touhou po naplnění vlastní individuality. Příběhy podivných tvorů nebo jejich střípky, které jsou nám v obrazech často předkládány, můžeme vidět jako osobní zpověď autorky a zároveň je vnímat v širších souvislostech vlastní osobnosti.

Tajuplní tvorové známí z předešlých děl se ztrácí v tmavomodrém oparu a jejich děsivý příběh o neúprosném vydobytí si vlastního nároku na život, se rozplývá v pouhou vzpomínku. Jejich svět zanikl a na jejich místě vznikl zcela nový. Světlo a barvy v obraze získaly nový význam, staly se přirozenou součástí nového příběhu.

V nových obrazech se ocitáme v tajuplném světě rostlin. Jako když procházíme zahradou, kde vše vyrůstá ze své přirozenosti a vše je součástí jednoho organismu. Je to místo, kde vzniká vše krásné, neboť vyrůstá samo ze sebe. V nových obrazech jako v zahradě se hojí ve skrytu a beze zbytku vše temné, co se v minulosti dralo na povrch. V tomto tajemném zákoutí duše se nalézá klid a smíření. Nyní se můžeme nechat obohacovat čistou a zároveň tajemnou krásou. Nového života, kterému dala vzniknout.

Matěj Nývlt