Přednáška na téma špagety a banány: Od modulárních syntezátorů a genderové rovnosti ke zvukům ovoce proběhne online na tomto odkaze.

 

Hraní na modulární syntezátor je jako tvoření nervových propojení, řetězová reakce: začneme myšlenkou a tu skládáme dohromady pomocí modulů a kabelů. Stejně tak se dá přemýšlet o našich rozhodnutích v životě. Vycházíme ze zkušeností, pocitů a potřeb a ne vždy z toho propojení vyjde to, co jsme si původně představovali. Někdy to ani nedává smysl. Ale vede nás to dopředu, k dalším rozhodnutím a cestám.

 

V této přednášce se budeme bavit o tom, proč byla žena v YouTubove videích se synťákem průlomová, jak se v poslední době mění pohled na zastoupení genderu v elektronické hudební scéně a co si o tom myslely ženy v americké věznici. S tím je propojená i cesta komunity Pink Noise a workshopů, které reagovaly zmíněné a upřednostňovaly minority. Tato cesta pak pokračovala přes odbočky – jako zvučení divadelní hry nebo vernisáže -, k dětem a ozvučování animací. A dostaneme se i tomu, jak nápad malé firmy otevřel diskuzi, jak rostliny zní a proč řezat do banánu napojeného na elektrody.

 

Nikol Strobach (*1990) je lektorka a hudebnice. V své umělecké tvorbě se věnuje propojování živých rostlin a syntezátorů, nahrávání zvuků okolí a skládání ambientních koláží. V roce 2015 se přidala k brněnským Bastl Instruments a začala natáčet instruktážní videa na YouTube “Patchení s Nikol”, z kterých pak vznikly workshopy na modulární syntezátory v malé komunitě, kterou nazvala Pink Noise. Jednalo se o dívky a ženy, které se každý týden scházely v brněnské Noise Kitchen a vzájemně se učily a hrály na elektronické nástroje. Poté následovala série workshopů po Evropě a také zaměření na nejmenší posluchače, se kterými nyní dělá zvukové workshopy a ozvučování animací. Nyní se věnuje prohlubování vědomostí o rostlinách a pracuje ve skleníku.