Průřez pracemi Tomáše Lahody (*1954) poskytuje představu o rozsahu díla a o zvídavosti, s níž Lahoda ohledává hranice a přesahy existující mezi konceptualismem, popkulturními artefakty a panoramatem masmédií.

  

Výstavní projekt chronologicky počíná s Book Paintings z počátku 90. let, pokračuje sériemi Genre a Ad Paintings a vrcholí stále probíhající serií LaGuardia. Hravě mísí vizuální řeč značek a komodit s tradičními způsoby uměnohistorického zobrazení a na velkoformátových plátnech tak rozpouští konvenční rozlišení mezi prvky „vysoké“ a „nízké“ kultury.

  

Společná prezentace Lahodových děl existuje nad parametry individuálních sérií a umožňuje tak ocenit kritický přístup jeho praxe. Jeho výrazné grafické formy totiž zobrazují aspirace, jež nám byly zkonstruovány trhem. Tyto vizuály visí vedle strohých geometrií série LaGuardia, které rozpoznáváme jako fragmenty městského prostoru a uvědomujeme si je jako stejně silně konstruované. 

  

Tyto obrazy, které spojuje závazek k řemeslnosti malby a reprodukci, povznášejí všední zobrazivost a zároveň vycházejí z rozjímání o hodnotě věcí. Poukazují na metody, kterými všichni prosíváme informace ohromujícího světa masmédií všude kolem nás.

 

opening / vernisáž: 25. 9. 2019 – 18:00

exhibition lasts until / výstava potrvá do: 17. 11. 2019

Invited by Michal Novotný / Na pozvání Michala Novotného

Selection by Lukas Hofmann / Výběr Lukáše Hofmanna

With accompanying text by Ari Níelsson / S doprovodným textem Ari Níelssona.