Již pátý ročník festivalu Trať proběhne o víkendu 14. – 15. července, letos probudí nevyužívanou nádražní stanici Duchcov v Ústeckém kraji. Festival nabídne pestrý multižánrový program složený z hudebních vystoupení, performativních akcí a výtvarných intervencí do prostoru nádraží a jeho okolí. Nebudou chybět ani filmové projekce či přednášky. Představí se například varšavský producent a dj Julek Ploski nebo duo Zaffer 9. O nádražní architektuře promluví Pavel Karous.  

 

Festival Trať se již pátým rokem snaží podporovat a prezentovat alternativní uměleckou tvorbu, představovat interdisciplinární formy umění, nadžánrové a experimentální projevy. Celý koncept se točí kolem oživování starých nádražních prostorů a prozkoumávání způsobů jejich možného alternativního využití. 

 

Hudební program nabídne pestrý průřez českou, slovenskou a polskou alternativní scénou, pohybující se v žánrově fluidním rozpětí od experimentální elektroniky, přes různé variace klubové elektronické hudby až po elektroakustická vystoupení, špinavý post-punk, temný industrial a noise.  

 

Během dvou večerů se na Duchcovském nádraží představí například Varšavský producent a dj Julek Ploski se svým energickým live setem. Multižánrový koktejl s přísadami witchhouse, hyperpopu, glitche, ale i reggaetonu či baile funku, umíchá úderné duo Zaffer 9. Vystoupí také pražské post-punkové trio Dým, které se ve svých textech zabývá sociálními problémy a pocity úzkosti nebo česko-slovenská formace Srnka, pionýrující žánr dark forest industrial. 

 

Výstavní část festivalu letos spojuje téma Trolley Problem. Symbolicky reflektuje obtížnost rozhodnutí, morálního dilematu mezi dvěma variantami. Rovněž kriticky naráží na výsledky takových rozhodnutí udělaných v minulosti. 

 

Z opencallu vzešlo šest projektů od malby přes objekt až po performativní přesah. Futuristickou koncepci města Duchcov odhalí fiktivní realitní kancelář RE:SF ústecké trojice umělců. V neposlední řadě bude účastnictvo přizváno k výrobě ochranných talismanů v rámci multižánrové performance brněnsko-pražského queer uskupení Plusko+

 

Nabitý program učiní ještě pestřejším dvě přednášky. O nádražní architektuře promluví Pavel Karous, český sochař, pedagog a publicista zabývající se uměním ve veřejném prostoru.

 

Jak již bylo zmíněno, Duchcov není první zastávkou na Trati. První ročník festivalu se uskutečnil v roce 2018 v Pardubicích, rodném městě organizátorů, kde se odehrál v sále bývalého podzemního nádražního kina Sirius. Druhý ročník roku 2019 proběhl ve staré nádražní budově, takzvané Staré Dámě, v Ústí nad Orlicí. Po roční pauze způsobené pandemií koronaviru se třetí ročník (2021) uskutečnil v prostorách bývalé nádražní restaurace na Klatovském nádraží. Minulé léto Trať oživila starou vlakovou stanici Zbiroh, která je už několik let mimo provoz. To nabízelo nové možnosti, vzhledem k tomu, že organizátoři měli k dispozici celé nádraží včetně výdejny jízdenek a zřídka využívaných kolejí.