tranzit.cz srdečně zve

Ukrajina: Umění jako odpověď na výzvy společnosti
pátek 3. L
istopadu 2017, 19:00
tranzit office, Dittrichova 13
 

Ukrajina: Umění jako odpověd na výzvy společnosti

Poslední dekáda politického života na Ukrajině je definovaná revolucemi. Bylo to období rozporuplných změn: nárůst protestní aktivity a posílení nacionalistického diskurzu na jedné straně, rozvoj feministického a LGBT hnutí a občanské společnosti na straně druhé. Současná Ukrajina zatažená do války vnější agresí z ruské strany prochází také obtížným obdobím vnitřního boje mezi různými ideologiemi. Od Oranžové revoluce v roce 2004 se umělecká scéna v zemi stala politicky a sociálně angažovanou. V průběhu posledních let, po Maidanské revoluci z let 2013-2014, začalo umění aktivně reagovat na prodělané traumatické zkušenosti. Vzhledem k tomuto společenskému pozadí se některé problémy jako práva žen, migrantů a LGBT komunity podstatně zhoršily.

Oksana Briukhovetska bude zasazovat feministická a genderová témata do kontextu umělecké scény a společnosti obecně, nabídne srovnání perspektiv současné situace na Ukrajině společně s dalšími post-sovětskými a východoevropskými zeměmi. Představí svůj feministický projekt, který kurátoruje již několik let. Lesia Kulchynska zváží umělecké strategie rozvíjející se v odpovědi na výzvy společenské reality a bude prezentovat svůj výzkum na téma jak násilí a cenzura zasahují do kulturní sféry.

 

Oksana Briukhovetska

Umělkyně, kurátorka, publicistka. Je designérkou a kurátorkou výstav Visual Culture Research Centre (Kyjev) od roku 2009. Kurátorovala výstavní projekty Childhood Uncensored (2011), Ukrainian Body (2012), Lockout (2014), Motherhood (2015), What in Me Is Feminine? (2015) a Textus. Embroidery, Textile, Feminism (2017). Zabývá se tématy feminismu, gengeru, těla, práce a sociálního vyloučení.

 

Lesia Kulchynska
Kurátorka, badatelka, přednášející a publicistka, PhD filmových studií. Pracuje ve Visual Culture Research Center (Kyiv) od roku 2011.  Mezi jejími kurátorskými počiny jsou projekty: Ukrainian Body (2012), Unrendered Spaces (2011-2014), diskuzní platforma Between Revolution and War (2014), výstava a výzkumný projekt Some Say You Can Find Happiness There (2015), The School of the Lonesome program of The School of Kyiv – Kyiv Biennial 2015, performance a výstava The Raft CrimeA (2016). Zabývá se teorií obrazu a oblastí filmové teorie.

 

akce proběhne v anglickém jazyce

——————————————

www.tranzit.org
iniciativa pro současné umění
hlavní partner: ERSTE Foundation
podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha 2