Jeseník hostí na náměstí další dílo současného umění – tentokrát symbolicky Přání umělce Dušana Zahoranského.

 

Po velmi úspěšné světelné instalaci umělce Richarda Loskota s názvem Hvězda, která oživila prostor jesenického náměstí na několik týdnů během přelomu loňského a letošního roku se v Jeseníku prezentuje dílo Přání současného umělce a pedagoga Akademie výtvarných umění v Praze Dušana Zahoranského. Dílo tvořené zavěšenými písmeny abecedy nabízí kolemjdoucím možnost stát se nejen diváky, ale přímo spolutvůrci jeho okamžité podoby. Je totiž interaktivní.

 

Samotné dílo Přání je tvořeno dvěma mohutnými dřevěnými sloupy, mezi kterými jsou na pěti ocelových lankách vypnutých nad sebou zavěšena veliká písmena abecedy. Písmena jsou volně pohyblivá a návštěvníci z nich mohou tvořit libovolná slova. Dílo vzniklo původně pro pražskou venkovní galerii ProLuka fungující pod kurátorskou záštitou významné umělecké a produkční dvojice Denisa Václavová a Krištof Kintera a týmu kolem mezinárodního festivalu 4+4 dny v pohybu. Tato výjimečná galerie po léta naplňovala prostor uprázdněné parcely v Praze 10 přímo pro místo připravenými uměleckými díly a instalacemi. Přání Dušana Zahoranského zde bylo vystaveno v roce 2015. Jeho pouť ale pokračovala dále a například v roce 2019 oživilo jeden z ústředních prostorů Fakultní nemocnice Motol v Praze.

 

Dušan Zahoranský je přední český umělec slovenského původu, který působí také jako vedoucí Ateliéru intermediální tvorby na pražské Akademii výtvarných umění a je zde rovněž rektorem pro studijní záležitosti. Jeho prostorové instalace vynikají srozumitelným výtvarným jazykem a hravostí, která je čitelná širokému návštěvnickému spektru. Práce umělce lze vidět na různých místech českého i slovenského veřejného prostoru a jeho díla nalézt ve sbírkách českých i zahraničních institucí.

 

Zapůjčení díla Přání pro Jeseník je realizováno díky laskavé bezplatné zápůjčce díla jeho současným majitelem – firmou Bohemia Parket ze Sadské a díky iniciativě MKZ Jeseník. Dílo bude na Masarykově náměstí umístěno od 24. 3. 2021 minimálně do konce května téhož roku. K dílu jsou plánovány krátké komentáře pro veřejnost a další akce, které budou dle epidemiologické situace ohlášeny na webových stránkách MKZ Jeseník a facebookovém profilu Kultura v Jeseníku