Jiří Karásek ze Lvovic (1871–1951) nebyl pouze literátem a jednou z vůdčích osobností časopisu Moderní revue, ale také celoživotním zaníceným bibliofilem a sběratelem českého i evropského výtvarného umění. U příležitosti výročí, které si v roce 2021 připomínáme – v lednu 150 let od básníkova narození, v  březnu 70 let od jeho úmrtí – vznikla virtuální galerie, která bohatou sbírku obrazů, kreseb, grafik i plastik zpřístupňuje široké veřejnosti. 

 

V sedmi oddílech virtuální galerie, ve kterých nechybí ani Karáskovi blízké umění české moderny a avantgardy, si návštěvníci prohlédnou téměř 300 děl. Galerii doplňuje edukační sekce s doprovodným programem pro děti a pedagogy. Formou animovaných videí, pracovních listů a podcastů s úryvky literární tvorby představuje život a dobu Jiřího Karáska s důrazem na symbolismus a dekadenci.  

 

Kurátoři projektu neomezí pouze na výběr toho nejlepšího, ale průběžným doplňováním databáze o další díla usilují o vytvoření  plnohodnotné  webové galerie v podobě, jakou jí před více než půlstoletím vtiskl sám Karásek, když své sbírky nechal vystavit v dnešním Tyršově domě na pražské Malé Straně. 

 

• VÝSTAVA ONLINE•

https://karasek.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/