Jan Kaplický byl svou filosofií a založením především architekt, jeho nezaměnitelný tvůrčí rukopis je však patrný i v mnoha dalších uměleckých disciplínách. Jeho stavby rozhodně nejsou fádní. Jsou nepřehlédnutelné a kontroverzní. Inspirací mu často byly přírodní tvary – pavoučí sítě, motýlí křídla či rybí šupiny. Jan Kaplický obdržel mnoho ocenění, mezi významná patří nejprestižnější britská cena za architekturu Stirling Prize, udělená za stavbu mediálního centra na kriketovém stadionu Lord’s Cricket Ground v Londýně. Mezi jeho poslední návrhy patří Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích.

Když Jan Kaplický před několika lety přednášel v Praze, jmenoval deset hlavních témat své tvorby. Jsou to: svoboda, kreativita, lidé, krása, elegance, plasticita, sensualita, barva, inovace a inspirace.

Jan Kaplický se proslavil dvěma ikonickými stavbami: již jmenovaným mediálním centrem na londýnském kriketovém stadionu a nákupním střediskem sítě Selfridges v Birminghamu. U nás je ovšem známý především svým vítězným návrhem ze soutěže na novou stavbu Národní knihovny s následnou bouřlivou kontroverzí.

Nyní bude mít česká veřejnost konečně možnost alespoň dodatečně se s jeho dílem seznámit. Výstava se otevře ve dnech, kdy film o architektově životě od režisérky Olgy Špátové vstoupí do české kinodistribuce.

Záměrem výstavy "JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU" je představit osobnost a dílo Jana Kaplického v co nejširším uměleckém kontextu, od architektonických modelů přes šperky až po módu.