Vojtěch Bosák (*1990, Praha) je absolvent doktorského studia na Ostravské univerzitě v oboru geografie a regionální rozvoj. Svůj profesionální život zasvětil vědě, ale ve volném čase začal tvořit koláže a asambláže, kterých za poslední dekádu vyprodukoval úctyhodné množství. Bosák se už více než deset let pohybuje na poli výtvarného umění jako tichý pozorovatel a autor, který tvoří takzvaně do šuplíku, a přesto za dobu svého působení v Ostravě své práce prezentoval již dvakrát, v galerii Nibiru (2017) a Saigonu (2018). V současnosti žije a pracuje v Ostravě.

 

Byť některá Bosákova díla vznikla jako triptych nebo diptych, ve svých pracích neřeší konkrétní téma a koláže vzájemně nepropojuje. Způsob, jakým vznikají jeho práce se odvozuje od materiálu, který má zrovna k dispozici. Jistá nahodilost hraje významnou roli i v instalaci tohoto projektu. Práce se budou objevovat napříč celou budovu Provozu, od sklepa až po střechu. Díky tomu vzniknou volné asociace, které může divák číst jako prvoplánový vtip, nebo promyšlenou hru, každopádně se tím vytvoří dialog mezi dílem a konkrétním prostorem.

 

Názvy samotných děl jsou generického rázu a Bosák jimi vtipně glosuje konkrétní výjevy. Jelikož názvy nebudou součástí výstavy, dovolili jsme si zveřejnit alespoň pár z nich zde: Shoggoth, Krajina s jezerem, Afghánský kras, Cyklus, Organická architektura, Nedělní výlet do Východního Berlína, Město-stroj, Post-industriální krajina, Město útočí, Ze záběru, Femme fatale, Vize Rusnokovy hypotetické cesty do JAR, Taťána Kuchařová, Královna světa, Báseň o černé, Věčný návrat, Infrastruktura, Květina…

 

kurátor: Jakub Černý